Uživatelé sociálních sítí pustili svou představivost na plné obrátky. Ovšem anarchie 
v Berouně, jak mnozí ve svých komentářích naznačují, se skutečně nekoná. „Městská policie samozřejmě funguje dál, dál si plní své povinnosti,“ reagoval na tato vyjádření místostarosta Berouna Ivan Kůs (ČSSD).

O obvinění strážníků jsme jako první mluvili se starostkou Šárkou Endrlovou: „Obdrženými informacemi jsem byla osobně šokována. Pokud se tyto věci skutečně děly a obviněným se prokáže vina, pak situaci považuji za manažerské selhání velitele městské policie a zároveň osobní selhání každého z obviněných strážníků."

„Zároveň chci zdůraznit, že velitel strážníků Pavel Novák odvedl pro Beroun za uplynulých 23 let obrovský kus práce, strážníci pod jeho vedením vykonávají desítky činností, které si občané ani neuvědomují a které komplexně přispívají k jejich pohodlí a bezpečí ve městě. Proto je jasné, že město velikosti Berouna si nemůže ani pomyslet na to, že by mohlo bez vlastní městské policie fungovat,“ upozornila starostka Berouna.

Prostor pro reorganizaci

Vzniklou situaci prý zároveň vnímá jako prostor pro reorganizaci městské policie, pro další zlepšení jejich práce a modernizaci způsobu řízení. „V neposlední řadě pak přijímáme sérii opatření k nápravě uvnitř policie zejména v oblasti kontrolních mechanismů. Zastupitelstvu chci ke jmenování nabídnout takového velitele, který bude naši vizi schopen naplňovat,“ dodala Šárka Endrlová.

Dosavadní velitel městské policie profesionálně vyhodnotil svůj manažerský podíl na vzniku uvedené situace – a ať už dopadne vyšetřování či soud jakkoliv, rozhodl se ihned po nalezení a jmenování nového šéfa strážníků 
z funkce odstoupit.

Na obvinění městských strážníků reagoval i radní Patrik Brodan: „Chtěl bych především upozornit na presumpci neviny. Do jisté míry navíc musím srovnávat obvinění berounských strážníků s vyšetřováním u pražské městské policie.V této souvislosti mi provinění berounských strážníků nepřijde tak závažné.“

Zastupitel a bývalý starosta Berouna Tomáš Havel se o kauze městské policie dozvěděl nejen 
z jednání zastupitelů, ale i od některých občanů. „Lidé si o tomto problému povídali už delší dobu,“ uvedl Havel.

Otázka presumpce neviny

Jeho slova potvrdila i zastupitelka Kristýna Zelienková: „Občané o této situaci věděli a tušili, že něco není v pořádku. Dokonce na to hnutí ANO upozornilo při schůzce na TS a předložilo důkazy o tom, že na modrých zónách parkují auta, která tam vůbec parkovat nemají a nikdo je nepostihuje.“

S vedením města se rozchází i v otázce presumpce neviny. „Rozhodně by vedení města nemělo zametat věci pod koberec a postavit se k problému čelem. Přestože platí presumpce neviny, na pořádek ve městě nemůže dohlížet policie, která je obviněna z porušení zákona. Pokud by takto fungovala policie všude, zhroutí se celý státní systém,“ sdělila Zelienková.

Ztrácí městská policie 
v očích veřejnosti vážnost? „Jak může někdo hlídat dodržování zákona, když je sám obviněn z toho, že zákon porušil? V tomto případě se dá mluvit o podezření z organizované trestné činnosti, protože 
v kauze figurují téměř všichni členové městské policie,“ dodala Kristýna Zelienková.

Čtěte také: Šestnáct strážníků vyšetřuje policie kvůli zneužití pravomoci úřední osoby