Čtěte také:Starosta Bělé přišel o řidičský průkaz! Zůstane na radnici do voleb?

Zeptali jsme se zastupitelů a radních na jejich stanoviska a názory. Z dvaceti oslovených se k této situaci vyjádřilo jedenáct.

Martin Toman: Máme radu a uslyším druhou stranu. Potom udělám rozhodnutí.

Jitka Tošovská: Samozřejmě vím o tom, že panu starostovi byl odebrán řidičský průkaz za řízení pod vlivem alkoholu. Celou záležitostí se bude rada města i zastupitelstvo na svých jednáních, až potom bude vydáno stanovisko k celé záležitosti.

Jaromíra Límanová: Chování pana starosty je pro město ostuda prvního stupně. Má ale rozpracované tři velké projekty. Přístavbu školky, rekonstrukci Mělnické ulice a cestu na Vazačku. Měl by je mít možnost ještě dokončit, a pak teprve odejít z funkce. Tím, co se kolem něj nyní děje, je myslím vytrestaný víc než dost.

Milan Lomoz: To, že usedl za volant pod vlivem alkoholu, je odsouzeníhodné jako u každého člověka. Dvojnásob pak proto, že se jedná o představitele města. To, že byl pod vlivem alkoholu v pracovní době, je ve většině firem považováno za výpovědní důvod. Odpovědnost za další postup leží nyní zejména na radniční koalici ODS a Občanů za rozvoj a budoucnost města, kteří Jaroslava Vernera do funkce starosty zvolili, a kteří dosud vždy hlasovali v bloku 12 hlasů. Z tohoto důvodu o tom, že bych návrh na jeho odvolání podal, v současnosti neuvažuji. Pokud přijde návrh na starostovo odvolání, tento návrh jsem připraven podpořit nejen kvůli událostem posledních dní. Sám starosta Verner by pak měl zvážit své další setrvání ve funkci.

Miroslava Votočková: Plně souhlasím s vyjádřením zastupitele Milana Lomoze.

Rudolf Kouba: 1. Jaroslava Vernera jsem za zastupitele nevolil, to se musíte zeptat 675 občanů Bělé (jinak získal nejvíce hlasů). 2. Jaroslava Vernera jsem za starostu nevolil, to se musíte zeptat 11 koaličních zastupitelů. 3. Jaroslav Verner není první komunální politik, který přišel o řidičský průkaz pro řízení pod vlivem alkoholu a zachoval si svoji funkci. 4. Jaroslav Verner není první bělský zastupitel, který přišel o řidičský průkaz pro řízení pod vlivem alkoholu, a zachoval si svoji funkci. 5. Jaroslav Verner není ani jediný bělský zastupitel, který má kladný vztah k alkoholu (ale ne každého potkala policie za volantem). Takže za 6. až nebude mít svých jistých 11 hlasů koalice, dá se uvažovat o jeho odvolání a nahrazení jiným starostou (a možná opět přítelem alkoholu).

Světlana Žalmánková: Zpráva, kterou jsem si přečetla v sobotním periodiku, mne zaskočila. Týkala se pochybení pana starosty, kde přítomnost alkoholu za volantem může mít fatální následky. Týkala se pochybení tam, kde je pochybení nepřípustné. Zvážíme-li závažnost tohoto problému, jsme připraveni akceptovat následné postoje pana starosty k dané věci. Proto věřím, že pan starosta tak, jak vykonává svou funkci - s nejlepším možným vědomím a svědomím, zaujme čestný postoj k celému problému, a se ctí se zhostí veškeré zodpovědnosti týkající se jeho rezignace.

Jan Sýkora: Vnímám to jako neomluvitelné pochybení. Je nepřípustné, aby statutární zástupce města požíval alkoholické nápoje během pracovní doby, navíc, když každý den usedá za volant automobilu. Předpokládám, že pan starosta sebere zbytek cti a rezignuje na svou funkci. Neučiní-li tak, zastupitelstvo by se k tomu mělo postavit čelem. A odvolat ho.

František Šindelář: V současné době tato aféra městu vůbec neprospěje, řidičské průkazy se  odebírají a odebírat budou, pokud se poruší zákon. V případě veřejné osoby je tento fakt známější a je na ní, jak se s tou situací vypořádá. Co se týká budoucnosti, je dost předčasné o něčem spekulovat.

Vendulka Folprechtová: Ostuda a zklamání, ale nejen mé. Myslím,že zklamal hlavně občany, kteří ho podpořili ve volbách. Odvolání iniciovat nebudu, věřím, že pan starosta má svou hrdost a odstoupí sám.

Iva Machková: Předpokládám, že za této situace bude mít pan starosta tolik cti v těle, že odstoupí sám. Pokud to neudělá, zvážíme další kroky s ostatními kolegy ze zastupitelstva.

Libor Šimůnek: Policie zcela jistě někoho zachránila. Řidiče? Nebo nějakého chudáka chodce, který by zrovna mohl být v nesprávnou dobu a na nesprávném místě? Potom by mohla být celá situace ještě mnohem tragičtější. Je mi smutno, protože si nevzpomínám, že by v mé práci vůbec k takovým dohadům mohlo docházet. Provinilec totiž již dále není u podniku zaměstnáván a s takovým škraloupem se místo hledá velice těžko. Je mi smutno a zároveň napjatě očekávám, jak se s touto hloupou situací vyrovnají ti, kteří pana starostu do úřadu zvolili. Je i jejich výkladním sklem. Subjekt, za který jsem šel do voleb mu ani tehdy důvěru nedal a tudíž je zřejmé, že mou podporu nemůže mít. Na to však sami, jako opoziční zastupitelé, nestačíme.