Myšlenkou „smart projektů“ (v překladu chytrých, inteligentních) je usnadňovat život obyvatel a efektivněji řídit města prostřednictvím moderních technologií. Z koncepce vyplývá, že je v Praze bude zastřešovat městská společnost Operátor ICT.

Podobu koncepce kritizují pražští Piráti. „Z této koncepce vůbec nevyplývá to zásadní, tedy co se bude dělat,“ uvedl předseda opozičních Pirátů Jakub Michálek. Podle jeho kolegy Ondřeje Profanta dokument působí jako soupis nápadů a vizí, které by v budoucnu mohly nebo nemusely být. „Zarážející je také úplné vynechání tématu e-governmentu, tedy elektronické komunikace s úřady,“ dodal.

Dokument podle něj není koncepcí, ale marketingovým materiálem. Podle opozičního zastupitele Alexandra Bellu (ODS) v koncepci chybí přesnější nastavení vztahů mezi společností Operátor ICT a městským rozpočtem, metodika hodnocení úspěšnosti projektů či popis spolupráce mezi magistrátem a městskými částmi.

Operátor ICT zatím z „chytrých“ projektů testuje deset laviček s nabíječkami na telefony a sítí wi-fi. V ulicích Prahy firma také zkušebně umístila 30 odpadkových košů, které stlačují odpad a ohlašují svozové firmě, že jsou naplněné. V říjnu by pak měla začít fungovat nová mobilní aplikace pro turisty, město také brzy začne v Karlíně testovat takzvané chytré osvětlení. Klíčovým projektem je však podle člena představenstva společnosti Operátor ICT Vladimíra Zadiny datová platforma, kterou chce firma spustit do konce roku a ve které se mají časem sbíhat a vyhodnocovat všechny dostupné informace o městě.