Letos si krizové situace vyzkoušeli v minulých dnech na zamrzlém jezeře v Ostré. Pro případ úspěšné záchrany nacvičovali i poskytnutí předlékařské pomoci.

„Předmětem odborné přípravy byl nácvik pohybu zachránců po ledu s využitím dostupné techniky včetně výsuvných žebříků, nácvik sebezáchrany zachránců v případě proboření do ledu, záchrana probořených osob při vědomí i v bezvědomí a ověření dalších specifik práce na zamrzlých hladinách," řekl velitel nymburských profesionálních hasičů Roman Zima.

Cvičení padesáti profesionálních hasičů z Nymburka 
a Poděbrad se konalo od úterý do čtvrtka. Poslední den se akce zúčastnila také jednotka Sboru dobrovolných hasičů 
z Velkého Zboží. „Jednotka je patřičně vybavena pro práci na vodní hladině a členové jednotky se na vlastní žádost rádi připojili k výcviku," uvedl Zima.

Týlový prostor

Po všechny tři dny ostré přípravy panovalo mrazivé počasí. „Hasiči si nácvik dostatečně užili už jenom proto, že měli možnost se převléci do suchého oblečení ve vytápěném stanu, kterým nově disponují profesionálové z nymburské stanice," konstatoval velitel stanice. Oproti minulým letům, kdy bylo možné se převléci pouze 
v chladné a málo prostorné kabině zásahových vozidel, tak byl pro zasahující hasiče vytvořen komfort v podobě týlového prostoru.

Hasiči apelují na to, aby lidé dbali zvýšené opatrnosti při pohybu na zamrzlých vodních plochách. Zvláště v následujících dnech, kdy má přijít oteplení a s tím související tání. Zejména proto, aby nacvičené postupy záchrany osob i zvířat museli používat 
v praxi co možná nejméně.

Co všechno hasiči při cvičení používaliLedové bodce, nastavovací žebříky, házecí pytlíky, mirelonová smyčka, alternativní použití standartních plovoucích prostředků, například nádrž na jímání unikajících provozních kapalin osobních automobilů, zásahová požární hadice C 52, trhací hák, oděvy do vody "Ursuit".

Čtěte také: Hasiči si zaplavali v ledové vodě, cvičili záchranu tonoucích