Původcem je továrna Vafo v Chrášťanech vyrábějící krmivo pro domácí mazlíčky. Zápach vzniká hlavně při jeho sušení a line se v závislosti na počasí až do Nových Butovic a Stodůlek. Uchráněni před ním nejsou ani obyvatelé Zličína či Ruzyně.

Neexistují žádné limity

Do situace se na základě stížností starostů dotčených městských částí vložil primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který Chrášťany včera navštívil. „Uděláme vše proto, abychom celou záležitost vyřešili ve prospěch Pražanů,“ řekl s tím, že možnosti Prahy jsou ale omezené. Společnost se totiž nachází mimo hlavní město a navíc legislativa pro zápach žádné nestanovuje limity.

Hřib zatím vyjednal vznik odborné komise, která dohlédne na minimalizaci nepříjemného odéru. „Členy budou převážně odborníci z akademického sektoru. Svého zástupce v ní bude mít i Praha, abychom měli informace z první ruky,“ dodal primátor.

Společnost chtěla výrobu letos rozšířit, pražský Institut plánování a rozvoje ale podal odvolání, kterému bylo vyhověno. „Vyhráno ale ještě není. Věřím však, že jsme na dobré cestě,“ upozorňuje Hřib. Následovat by měly další schůzky politiků s představiteli firmy.

Koupíme ten byt, když to tu smrdí?

Česká inspekce životního prostředí řešila letos už 185 stížností na Vafo. Na zápach z Chrášťan si stěžují také obyvatelé novostaveb na Zličíně. „Mně to zase tak strašně nevadí, mám doma dva psy, a tak jsem na vůni granulí zvyklá. Ale chápu, že pro toho, kdo nemá doma zvíře, to může být docela šok,“ říká obyvatelka projektu za Metropolí Zličín.

Zda jde o ideální místo k bydlení, teprve zjišťují zájemci o koupi bytu v nedalekém Sobíně. „Projekt se nám líbí. Ale slyšeli jsme o hrozném smradu v okolí, tak se s přítelem pořád nemůžeme rozhodnout,“ krčí rameny slečna Aneta.

Firma bere stížnosti vážně. Do nového filtru na čištění vzduchu investovala 78 milionů korun. „Celá soustava byla naplno spuštěna koncem léta a podle aktuálních měření odstraňuje přibližně 92 procent pachových stop,“ sdělil marketingový ředitel Vafo Martin Šámal.

Firma se také dlouhodobě v obci angažuje. „Pomáháme financovat školy a školky v přírodě a financujeme stavbu nového hřiště,“ vysvětluje Šámal.

Někteří radní jsou skeptičtí

Posun v jednáních vítá například starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) „Jsem rád, že majitel firmy Vafo, pan Pavel Bouška, drží slovo,“ říká Kolář. „Když k tomu přičtu zamítnutí dalšího rozšiřování výroby v Chrášťanech, ke kterému se odhodlal Středočeský kraj, tak to vypadá, že se západ Prahy konečně bude moct opět zhluboka nadechnout,“ dodává.

Vedení Prahy 13 je ovšem k řešení skeptické. „Je předčasné hovořit o tom, kdy a zda dojde ke zlepšení ovzduší. Společnost Vafo nás již mnohokrát ujišťovala, že se situace zlepší,“ uvedla mluvčí městské části Michala Králová. Letos v září rada Prahy 13 vydala usnesení, ve kterém žádá firmu o okamžité přerušení výroby.