Radnice na iniciativu nahlíží vstřícně. „Povědomí o úpravě hrobů padlých vojáků mám. Přijde mi skvělé, že se naši občané postarali o vylepšení hrobů z vlastní iniciativy. Nikdo nám činnost dopředu neoznámil, i přesto nechápu, proč by se to mělo řešit. Jedná se přeci o dobrou věc, když se někdo postará o zanedbaná místa odpočinku a ještě k tomu padlých vojáků," říká mluvčí města Zdeňka Tichá.

Údajně jde o trestný čin 

Aktivita obyvatel je ale naopak ze strany Správy veřejných hřbitovů v Brandýse nad Labem vnímaná jako trestný čin. „O úpravě hrobů vojáků z první světové války vím díky tomu, že jsem se osobně na hřbitov byla podívat. Nic jiného o iniciativě lidí z Brandýsa nevím, nikdo nám tento krok předem nenahlásil.

Proto se může jednat o trestný čin. Nemůžete přeci zasahovat do soukromého majetku, i když jde o dobrou věc," svěřila své pochybnosti nad tímto úkonem Magdaléna Chviličková z místní Správy veřejných hřbitovů.

Čin občanů se nazývá guerilla zahradnictví. Aktivisté převezmou opuštěnou půdu, kterou nevlastní, k sázení rostlin a oživení veřejného prostoru. Jedná se vlastně o pozitivní formu společenského protestu proti nevšímavosti vůči špíně, nepořádku a celkově zanedbaným místům.

Čtěte také: Oprava kubistické zdi hřbitova v Ďáblicích vyjde na 19,3 milionu