Jeden takový zámecký areál najdeme ve Zvoleněvsi u Kladna. Zámek zde, místo toho, aby vesničku s osmi sty obyvateli povznášel, krčí poraženě mezi stromy, za vysokou zdí, kterou bez hrozby zákazu vstupu nelze překonat.

Za bránu zámku lze dnes nahlédnout alespoň díky fotografiím, které zveřejnily realitní kanceláře na internetu. Historický objekt, jehož dějiny sahají až do roku 1401, je totiž nabízen k prodeji. Do ceny přesahující 12 milionů korun spadá kromě památkově chráněného objektu také hospodářský dvůr a území o rozloze přes 18 tisíc metrů čtverečních.

Dalo by se dokonce říci, že okolní pozemky jsou na památce tím nejceněnějším, co má. Kvůli nim objekt totiž koupil před 15 lety jeho současný majitel Milan Červený.

Když je památka
majiteli na obtíž

„Ten zámek, to je spíše takové břemeno," míní pražský podnikatel Červený, který dosud využíval areál ve Zvoleněvsi k uskladňování strojů. Zámek za jeho vlastnictví dostal novou střechu, ta ovšem byla částečně zaplacena z krajských peněz. Červený přiznává, že o zámek mu nikdy nešlo a nikdy ani neměl v úmyslu jej opravovat. „Hotel, byty? Kdo by tady chtěl bydlet?" táže se.

Zvoleněves považuje za neatraktivní lokalitu, a to i přesto, že se nachází asi 20 minut od Prahy. Navíc tu podle něj nebydlí zrovna vlídní obyvatelé. Především kvůli nim se totiž podnikatel rozhodl nabídnout památku k prodeji.

„Už se to nedalo vydržet. Stále mi tu něco kradli, něco ničili. Bál jsem se tady něco nechat. Několikrát tady byli kvůli tomu z policie," vypráví Červený, který je kromě Zvoleněvského zámku majitelem ještě několika dalších nemovitostí, které využívá k podnikání. Nebýt prý místních vandalů, usedlost ve Zvoleněvsi si nechá.

Součástí zámku je také hospodářská usedlostAčkoliv zámek mu do oka příliš nepadl, vnitřek statku považuje za slušný. „A tady to mám nejradši," vstupuje majitel nemovitostí do bývalé konírny, která očividně nese jako jediná ze tří objektů ještě nějaké historické detaily. Konírna však na rozdíl od zámku památkově chráněná není. „Kdyby se to zbouralo, tak je tady obrovská prázdná plocha, která se dá využít třeba pro stavbu nových bytovek," přichází Červený nečekaně s variantou využití. „Proč jsem to neudělal? Protože by mi bylo líto to zbourat," špitne.

Dostat se do zámku znamená strpět několik nepříjemných popálenin od kopřiv, které útlou cestičku lemují. Vnitřkem nádvoří prosakují sluneční paprsky. To je poslední romantický pohled, který nám nabídne. Dále pozorujeme už jen vymlácená okna, střepy na zemi, rozbité dlaždičky, opadané omítky. Ne náhodou se klasicistně upravený a dnes vybydlený zámek nachází na seznamu ohrožených památek, který vede Národně památkový ústav. „Vidíte, tak takhle to tady ti místní vandalové zřídili," opakuje už poněkolikáté Červený.

Pohled zvenčí je o trochu vlídnější. Může za to hlavně čtyři roky nová střecha, která naznačuje, že se za branami zámku něco děje. „Pamatuji si, když ten statek ještě fungoval a v zámku byly kanceláře. To už je ale dávno," zavzpomíná místní rodačka. Na mysli má nepochybně dobu, kdy byl zámek obýván místním JZD. Po revoluci získal objekt v restituci soukromý majitel, od něhož ho údajně posléze nabyla v exekuci banka. Poté tři stavby a pozemky získal v aukci Milan Červený asi za 4 miliony korun. Díky nové střeše si dnes může za prodej nemovitosti říct třikrát vyšší sumu.

Možná záchrana přichází z Německa

O objekt projevilo zájem už několik uchazečů. Podle Červeného představuje pro prodej obrovskou přítěž zámek, který je chráněn památkovým zákonem. Největší zájem pocházel podle něj zatím od německy hovořící skupinky lidí.

„Ano, na historický objekt ve Zvoleněvsi se byla podívat skupina Němců. Jedná se o hodně netypické klienty, pravděpodobně z nějakého náboženského uskupení, které v Česku není," upřesnil Deníku informaci realitní makléř Lukáš Plas, který má prodej na starosti.

Nyní se čeká na jejich vyjádření, které by mělo údajně přijít každým dnem. Na otázku, zda jsou tito zájemci ochotni zámek opravit a dát mu nějaký účel, nedokázal Plas odpovědět. 
„O tom, že součástí pozemků je památkově chráněný objekt, který bude vyžadovat jednání se státem a památkáři, klienti vědí a nemají s tím problém," objasnil pouze.

Nová střecha naznačuje, že se na zámku něco dějeSoučasný majitel požaduje za nemovitost přes 12 milionů korun, pod tuto částku nehodlá jít. Pokud by se nenašel zájemce, který by byl ochoten tyto peníze za komplex staveb a pozemky zaplatit, raději si je ponechá. Čekat už dlouho nechce. „Pokud se o prodeji nerozhodne do července, nechám si to," říká rozhodnutě Červený.

Je ale prodejní cena adekvátní, když vezmeme v úvahu, že nového majitele budou stát opravy další miliony navíc? „Teď už ano, tuto cenu jsou ochotni klienti zaplatit," vysvětlil realitní makléř. Na začátku totiž Milan Červený za stavby požadoval mnohonásobně více.

Němci představují pro památku jistou naději, ale vyhráno zatím rozhodně není. Podle realitního makléře se už nikdy nemusí ozvat, k ničemu se nezavázali. Přesto Plas mluví optimisticky. „Nikdy jsem s nimi neměl problém. Když slíbili, že se ozvou, ozvali se," podotýká.

Hlavně, aby se ho konečně někdo ujal

A jak by nové majitele zámku přijali ve Zvoleněvsi? „Člověk už nekouká napravo a nalevo, hlavně aby se už něco dělo. Když to tam dnes vidíme, v jakém stavu to je, tak budeme rádi za kohokoliv, kdo se toho ujme," reaguje na informaci 
o nových zájemcích starosta obce Pavel Richtr a stejně jako zmíněná zvoleněvská rodačka zavzpomíná na dobu, kdy ještě zámek fungoval. „Ještě než to koupil současný majitel, tak tam v té hospodářské usedlosti bydlely čtyři rodiny."

O vandalech, kteří se do historického komplexu několikrát vloupali, ví, podle něj to ale nebyli místní lidé. „Majitel udělal chybu, když tam ty byty zrušil. Kdyby tam někoho nechal bydlet, alespoň by mu to tam ohlídal," uvažuje starosta středočeské vesnice, ve které dnes bydlí asi 800 lidí.

Podle něj je zámek vzácný hned z několika důvodů, které nemusí být hned na první pohled patrné. Pod zemí se údajně nachází chodby, kterými jezdívaly kočáry. „Jedna by měla vést až na Buštěhrad," prozradil starosta, čímž se zároveň nechtěně dotkl i další památky, která se dnes nachází v ohroženém stavu.

Zámek je prý v podzemí propojen ještě s jinými dominantami v obci. Jednou z nich je i místní fara. Nově zrekonstruovaná budova, která se nachází naproti zámku přes silnici, patří v současnosti asi k nejkrásnějším stavbám, kterou lze ve Zvoleněvsi nalézt. Do této podoby se proměnila až pod rukami soukromého majitele.

Horší osud potkal místní cukrovar, jehož historie sahala až do roku 1859. V roce 2001 byla výroba v něm ukončena. Jakou cestou půjde zámek nelze v této chvíli říct. „Přejeme si, aby získal zase nějaký účel, aby se ho někdo ujal," dodává s ustaraným hlasem starosta.

Mezníky zámku ve ZvoleněvsiZámek stojí na základech gotické tvrze ze 14. století.

Během své historie několikrát vyhořel. Až do počátku 16. století se zde majitelé střídají v rychlém sledu.

Roku 1668 koupil Zvoleněves kníže Julius František Sachsen-Lauenburg, za nějž a jeho potomků byla správním centrem rozsáhlého panství.

Roku 1718 nechává Anna Marie přestavět objekt na barokní zámek. Zvoleněvský zámek slouží jako centrum rozsáhlého panství. Na zámku byla umístěna správa tohoto panství.

V 19. století byl stržen a na původních základech byla postavena zcela nová klasicistní budova.

Po roce 1945 zámek patřil JZD Zvoleněves. Prostory zámku složily jako kanceláře.

Po revoluci získal v restituci soukromý majitel. Zámek začíná díky jeho nedbalosti rychle chátrat.

Dnes je památka nabízena k prodeji. Jeho současný majitel Milan Červený prostory kolem zámku dlouho využíval jako skladiště strojů.

Zámek Zvoleněves se nachází na seznamu ohrožených památek, který vede Národně památkový ústav.