Zapálit si je by nemělo být možné ani na veřejných prostranstvích jako jsou autobusová či vlaková nástupiště a zastávky. Navíc bude muset být na nápojových lístcích jeden nealkoholický nápoj levnější než pivo. Zpřísňují se i sankce. Pokud by na diskotékách, v barech či hospodách byly opilé děti, byl by podnik okamžitě na dva dny zavřen.

A co na to, že by mohl vejít v platnost úplný zákaz kouření v hospodách a restauracích říkají majitelé či provozovatelé těchto zařízení na Benešovsku? Ti na rozdíl od některých svých kolegů z jiných okresů zůstávají klidní a rapidního odlivu zákazníků a úbytku tržeb se neobávají. Ba naopak. Některým prý kuřáci naopak klienty odhání.

„Nám to nevadí. Ani jako kuřákům, ani jako majitelům restaurace," uvedla spolumajitelka benešovské Krčmy U kašny Jana Drahotová, která zároveň svůj postoj vysvětlila.

„Samozřejmě se může stát, že se to odrazí na počtu zákazníků. Ale my tady nemáme žádné odsávání, takže zejména o víkendech večer je tady tak zakouřeno, že někteří lidé kvůli tomu odchází. Některé zákazníky zákaz kouření tak od návštěvy naší krčmy odradí, jiné zase naláká," přiznala Jana Drbohlavová s tím, že pokud by měla tu možnost, bez váhání by ruku pro novelu zákona zvedla.

Jeden velký popelník

Kdo by s úplným zákazem kouření problémy podle spolumajitelky Krčmy U kašny mohl mít, jsou prý noční bary, kde se schází zejména mladí lidé, nebo hospody nižší cenové kategorie, kde se nevaří a chodí tam většinou štamgasté pouze na pivo.

„Obávám se, že v okamžiku, kdy si lidé nebudou moct v hospodách zapálit, vyřeší to tím, že si na cigaretu vyběhnou ven, a nedopalek pak zašlápnou na ulici. Takže prostor před vchodem bude vypadat jako jeden velký popelník," dodala Jana Drbohlavová, která si zjišťovala názory na návrh ministra zdravotnictví i na sociálních sítích. Ani tam se ale nesetkala s nesouhlasnými reakcemi. Většina lidí novelu zakazující kouření v restauračních zařízeních podporuje.

Svůj názor na to má i dlouholetý číšník z další z benešovských restaurací, z Restaurace U Zimů. Ladislav Bubeník míní, že by si o tom, zda bude jeho provozovna kuřácká či nikoliv, měl rozhodnout každý sám. „Já už tady pracuji dvanáct let, a vzhledem k tomu, že máme zvlášť nekuřácké prostory a zvlášť kuřácké, které navíc dělí chodba, může si každý vybrat, co mu lépe vyhovuje. A nikdy nebyl žádný problém," uvedl zkušený číšník.

I on si je ale vědom toho, že by zákaz kouření mohl ovlivnit výše tržeb. Možná prý ani ne tak v restauracích, jako je ta, v které pracuje, ale v pivnicích či menších vesnických hospůdkách. „Sem chodí spoustu mladých lidí, kteří nekouří. Přesto, když je třeba fotbal nebo hokej jdou si sednout do kuřácké části a nevadí jim to," poznamenal Ladislav Bubeník.

Jak to bude fungovat?

„Je doba, kdy je moderní nekouřit a v řadě zemí je už naprosto běžné, že jsou všechny restaurace nekuřácké. Proč tedy ne u nás. I když upřímně řečeno, dost dobře si nedovedu představit, jak to tady bude fungovat," vznesl pochyby další z dotazovaných respondentů, provozovatel Hostince U Zlaté hvězdy na benešovském Masarykově náměstí Jiří Mašata.

V letních měsících by to podle jeho slov neměl být problém. Kdo si bude chtít ke kávě, vínu nebo třeba pivu dát cigaretu, posadí se na předzahrádce. Jak to ale bude v zimě? „V době oběda máme zákaz kouření a v patře je nekuřácký salonek. Ale večer, když sem přijdou chlapi na pivo, to bude možná problém," přiznal Jiří Mašata.

Přesto se zákonu o úplném zákazu kouření v restauračních zařízeních nebrání. Už proto, že jeho zaměstnanci jsou nekuřáci, a proto by jim rád zajistil vyhovující pracovní podmínky.