Ten už 
v těchto dnech má v nabídce krásné petrklíče, macešky, 
a pro ty, kteří mají k dispozici vytápěné skleníky, už i sadbu salátů a kedluben.

Kdo má rád letničky, tak už je nejvyšší čas na jejich výsev. Například hledíky už se sejí
 v únoru, začátkem března by měla jít do země semínka aster. Zatím však ne ven. „Mohou se zasít astry nebo cínie. Ale dají se sít už také papriky nebo rajčata. Stačí dát do truhlíku na okno a přikrýt sklem, protože semínka potřebují vlhko a teplo," vysvětlil zahradník.

Dobře připravená půda

Než přijdou rostliny do země na zahrádku, je potřeba pro ně řádně připravit půdu. „Během března je potřeba přidat na záhony substrát, přimíchat trochu rašeliny a přihnojit. Kdo nemá rád chemická hnojiva, může použít granulovaný hnůj, který je normálně v prodeji," řekl Luděk Brzák.

Pokud se někdo rozhodne udělat si už nyní pro radost truhlík na okno a kombinuje různé rostliny, je nutné dbát na to, jakou půdu květiny potřebují. Podle Brzáka se třeba dost často kombinují květiny 
s vřesy, ale mají jiné potřeby zeminy.

„V takovém případě je dobré nechat vřes v květináči, kde má dostatek rašeliny, protože má rád kyselejší půdu, 
a zasadit ho k dalším květinám do truhlíku i s tím květináčem. Protože petrklíč nebo maceška rašelinu nechce."

Jarní řez stromů i keřů

V těchto dnech je prý také nejvyšší čas udělat jarní řez 
u jádrovin, tedy jabloní nebo hrušní. U peckovin se dělají prořezy buď v době květu, nebo až v srpnu po sklizni. Hlavní zásadou při jarním prořezu je odstranit ze stromu větve, které se kříží, starší větve nebo ty, které jdou do koruny stromu.

„Je třeba probrat korunu, aby byla řidší a potom plody lépe dozrávaly. Vzdušnou korunu vyžadují hlavně broskve a meruňky," upozornil zahradník.

Prořezat je potřeba také keře, například rybízy a angrešty. „U nich je dobré vystříhat starší výhony, mladé se zkracují, odhadem tak na polovinu. Záleží na tom, jak jsou dlouhé přírůstky. Když máte dlouhý přírůstek, pokrátí se na polovinu, při kratším stačí o třetinu. Starší výhony se poznají podle toho, že mají tmavší dřevnatou barvu," vysvětlil Luděk Brzák.

Čtěte také: Zemřel pěstitel tropických plodů a rekordman Jiří Vrzal