Přehazování viny

Představitelé vládnoucí ČSSD i opozičníci z ODS se shodnou na tom, že střední Čechy jsou (pokud pomineme Prahu) nejzadluženější kraj v republice. Rozcházejí se však v názorech na to, jak velkou zátěž to pro kraj představuje a pochopitelně se neshodnou ani v označení „viníka". Černého Petra se snaží odpálkovat na protější stranu hřiště. Zleva napravo a zase naopak. Vy jste podepsali čtyřmiliardový úvěr a začali i s jeho čerpáním! A vy jste utráceli dál, i když jste nemuseli! Tak vypadají bojové pokřiky názorových oponentů.

Jen některé menší strany, které dosud hru sledovaly z pozice diváků, mají jasno. Za viníky označují jednu i druhou stranu: selhávalo prý jak plánování výdajů, tak i jejich kontrola. Alespoň z pohledu nezúčastněných.

Zdraví a doprava

Čtyřmiliardový dlouhodobý úvěr s výhodným úročením z roku 2007 (z něhož je splaceno 1,05 miliardy) byl z necelé čtvrtiny použit do oblasti zdravotnictví a zhruba dvě třetiny postupně posloužily na investice, především do oblasti dopravy. Krajské nemocnice a doprava přinášejí i další významné zadlužení: 1,84 miliardy představují záruky kraje na úvěry nemocnic v Kladně, Příbrami a Kolíně a jednou miliardou se na dluhu podílí odložené financování správy a údržby silnic. Tato činnost byla totiž navzdory kritice po část končícího volebního období zajišťována na dluh. Další miliardu představují z roku na rok přecházející závazky.