Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Záchranáři v nemocnici nacvičovali na zásah proti ebole

Kolín /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Ulice zatarasená auty městské policie, o kus dál dvě postavy, jejichž vesty prozrazují, že jde o psychologa a doktora nabízející posttraumatickou péči a v prostoru nemocnice zaparkovaná hasičská 
a policejní auta. Takový pohled se naskytl lidem, kteří v úterý procházeli okolo kolínské nemocnice.

17.2.2015
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Nácvik zásahu proti eboleFoto: Deník/ Lucie Mašínová

Za plotem pak mohli spatřit postavy ve speciálních žlutých kombinézách a nakonec
i vzduchotěsná nosítka. Nic vážného se však nedělo. Šlo o nácvik zásahu proti ebole, který záchranné složky nacvičovali právě v areálu Oblastní nemocnice Kolín.

V okolí postávali kolemjdoucí a sledovali, co se bude dít. Mohli tak být svědky zásahu, u kterého je prioritou hygiena. „Musíte si nejprve umýt ruce v rukavicích, pak vejít dovnitř," mohli tak slyšet kolemjdoucí jednu z instrukcí, která se ozvala z venkovního prostoru nemocnice.

„Co se to tam děje?" tázal se jeden z mužů, který zrovna procházel okolo. „Myslel jsem si, že je to nějaký nácvik," okomentoval po tom, co se mu dostalo odpovědi.

Jsou připraveni?

Jak řekl Ladislav Holomčík, mluvčí středočeských hasičů, společné cvičení složek integrovaného systému mělo prověřit připravenost hasičů, záchranářů, policistů a pracovníků hygienické služby proti ebole. „Do cvičení se aktivně zapojila Oblastní nemocnice v Kolíně, která provedla rozehru v jedné ze svých ordinací praktického lékaře. Cvičení tak probíhalo v reálném prostředí velké nemocnice za plného provozu. Zasahující složky musely dbát o bezpečnost pacientů, a to jak těch skutečných, tak figurantů," vysvětlil Ladislav Holomčík.

Jak vysvětlil, scénář cvičení zásahu začal v ordinaci praktického lékaře, kterého týden po svém návratu z Guineje navštívil pacient s horečnatým onemocněním. „Situaci zkomplikovala skutečnost, že pacient na toaletě potřísnil zvratky dalšího muže z čekárny. Následující kroky řešení simulované události se odvíjely podle postupů a následných opatření stanovených Krajskou hygienickou stanicí se zapojením všech složek IZS," popsal Ladislav Holomčík začátek cvičení.

Scénář je nutné prověřit

Více řekl Miloš Hladík, který je náměstek ředitele hasičského záchranného sboru. „Důvodem tohoto velkého cvičení je jak prověření reálnosti připravených scénářů a dostupnosti technických prostředků, tak i samozřejmě vlastní akceschopnosti jednotlivých složek IZS. Navíc netypicky jde 
o událost, kterou spouští pracovníci hygienické stanice. 
A i tuto součinnost je zapotřebí důkladně procvičit," uvedl.

Že je třeba se na podobné scénáře připravit, to řekl Ivo Krýsa, ředitel středočeské krajské hygienické stanice. „Námět scénáře cvičení vychází z aktuálně probíhající epidemie eboly v západní Africe. Existují však i další hrozby zavlečení závažných onemocnění, která se snadno šíří mezi lidmi nebo je dosud neumíme léčit. Nicméně je nutné si uvědomit, že v těchto případech řešíme jednotlivce, kteří ohrožují své okolí – nikoli masívní šíření importovaného závažného onemocnění," vysvětlil.

Jde o spolupráci s praktickými lékaři

Podle vedoucí protiepidemického odboru Liliany Rumlové je v tomto případě stěžejní správné posouzení rizika epidemiologem a včasnost záchytu. „Proto je důležitá spolupráce orgánu ochrany veřejného zdraví s praktickými lékaři. Ti jsou zpravidla prvním zdravotnickým zařízením, které nemocný navštíví. Představují užitečnou záchytnou síť ve společnosti a mohou výrazně přispět k omezení šíření nákazy."

Jak řekla Šárka Nováková, krizová manažerka krajské hygienické stanice, nácvik počítal s jednou nakaženou osobou. „Další pacient byl v čekárně, kterého simulovaná nemocná osoba pozvracela, takže i ten byl zajištěn z hlediska další ochrany veřejného zdraví," popsala nácvik spolupráce integrovaných záchranných složek.

Jak vysvětlila, v Kolíně se cvičení odehrálo z toho důvodu, že se kolínská nemocnice sama nabídla, šlo o věrohodnost prostředí, ve kterém všichni zúčastnění zásah nacvičovali. „Na skutečné pacienty cvičení nemělo žádný vliv, nikterak ohroženi nebyli," řekl lékařský náměstek Pavel Hoffmann.

Situaci zvládli

A jaký je výsledek cvičení? „Podle toho, co jsme zde dnes viděli, jsou hasiči, policisté, zdravotničtí záchranáři a další členové integrovaného záchranného systému v našem kraji na podobný reálný případ velmi dobře připraveni," zhodnotil průběh cvičení jeho vedoucí Radek Zobina z HZS Středočeského kraje.

Autor: Jakub Šťástka, Lucie Mašínová

17.2.2015
SDÍLEJ:
Předvolební debata Deníku: Ivan Bartoš
51

V televizi zabodoval Bartoš, Babiš působil unaveně, hodnotí experti

Předvolební debata v deníku 19.10.2017
13

Střípky z debaty: Šlechtová u pozadí koně, Bartoš v koloně či letmý polibek

Jsem gay, prohlásil den před volbami šéf zelených Matěj Stropnický

Předseda Zelených Matěj Stropnický dnes oznámil, že je homosexuál. Vyjádřil se tak ke spekulacím bulvárních médií. O svém soukromí mluvit neplánoval, voliči by ale podle něj tuto informaci vědět měli.

Praha nemá dopravní strategii, tvrdí starosta Prahy 6

/ROZHOVOR/ „Do vztahů mezi Prahou a místními radnice se příliš promítá stranická politika a zvlášť výrazné to bylo v předvolební době,“ tvrdí starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP09). Podle něj by mělo být politizování všeho včetně třeba vedení linek autobusů nahrazené snahou o konstruktivní spolupráci. Zvlášť pak v řešení dopravy, která je nejpalčivějším problémem Šestky.

Petr Pravda: Oblíbení starostové mohou stranám přinést dobré výsledky

Politolog Petr Pravda řekl Pražskému deníku: "Oblíbení starostové městských částí mohou stranám přinést dobré výsledky." Už zítra půjdou (nejen) Pražané k volebním urnám a budou volit své poslance. Má smysl v letošních volbách kroužkovat jednotlivé kandidáty? Jak politikům pomáhají v bojích o voliče sociální sítě? 

AKTUALIZOVÁNO

Nehody více než čtyřiceti vozidel zablokovaly dálnici D6 u Prahy

Silnici mezi Kladenskem u Pavlova a Prahou-západ ochromila hromadná nehoda. Od středečního rána se zde stala řada nehod. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení