Slavnostně otevřeno bylo ve čtvrtek v budově krajské záchranky v Kladně. Ve stejných prostorách jen o patro výše se v zasedací místnosti nachází prozatímní operační středisko se staršími technologiemi. To bude ještě zhruba dva týdny fungovat paralelně s tím novým.

„Musíme vše zavádět postupně. Přece jen přístroje jsou nové a chceme mít jistotu, že se nic nestane," vysvětlil ředitel středočeské záchranné služby Martin Houdek s tím, že projekt stál 38 milionů korun. Patnáct procent platí středočeský krajský úřad, zbytek pokryjí evropské dotace.

Nové technologie umožní záchranářům lépe komunikovat s hasiči a policisty. Součástí projektu je také pomoc mezi jednotlivými kraji. 

„To znamená, že pokud by zde vypadávala linka 155, což už se nám v minulosti několikrát stalo, byl například velký výpadek proudu nebo vzhledem k současné situaci kvůli teroristickému útoku, automaticky středočeské výzvy převezme jiný kraj, třeba Praha nebo Plzeň. Samozřejmě to platí také v opačném případě, kdy my bychom mohli řídit provoz jiného kraje," vyložil Martin Houdek.

V případě nutnosti jistí krajské operační středisko ještě stanice v Benešově. Tam je čtyřiadvacet hodin denně přítomen jeden operátor a pokud to bude situace vyžadovat, mohou se sem přesunout další zaměstnanci záchranné služby.

Lokalizace pevných i mobilních linek

Jednou z novinek, po které záchranáři volali už dlouhou, je možnost lokalizace pevných, ale i mobilních linek. „Ve městě díky tomu nejdeme člověka prakticky na metr. V terénu zjistíme podle situace alespoň přibližnou polohu. Do budoucna chystáme spolupráci s policií, která se připravuje na nákup dronu. Ten bude opatřen termovizí a my můžeme požádat o jeho vyslání do míst, kde se volající přibližně nachází. Nebude se už muset dělat rojnice. Už dlouho jsme o toto stáli a usilovali," doplnil Houdek.

Nové prostory slavnostně uvedli do provozu středočeský hejtman Miloš Petera společně s radní pro oblast zdravotnictví Jiřinou Fialovou a ředitelem Martinem Houdkem.

„Byl bych rád, aby nové prostory záchranářům dobře sloužily. Málokdo si uvědomuje, že záchranka nejsou jen houkající sanitky v ulicích. Jejich srdcem je právě dispečink, kde se rozhoduje o tom, kam a koho pojedou zdravotníci zachraňovat. Operátoři přijímají a předávají doslova životně důležité informace, které záchranáře co nejlépe připraví na zásah," sdělil hejtman Miloš Petera.

Úpravy se týkaly i zázemí operátorů, kteří po rekonstrukci získali novou kuchyň a odpočinkovou místnost. „Vážím si náročné práce operátorů, kteří denně přijmou více než 300 hovorů a tak zvaně vodí přes 80 sanitních vozů v celém kraji. Jejich hlas a rady dávají mnohdy volajícím pocit jistoty a důvěry v krizových situacích, a tak vítám, že nyní mohou pracovat na pracovišti vybaveném na světové úrovni," uzavřel Martin Houdek.