Vozidla, která poslouží přepravě lékařského týmu v rámci takzvaného setkávacího systému (jde o model práce záchranky známý pod označením rendez-vous, jaký se uplatňuje třeba v Praze), byla pořízena za necelých 2,7 milionu korun z prostředků Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů. Ten přispěl i na nákup 332 zimních a stejného počtu letních pneumatik pro sanitní vozy.

Čtěte také: Na pomoc záchranářům nově vyjedou i celníci

Ředitel záchranné služby Martin Houdek převzal také klíče od dalšího vozu upraveného jako mobilní operační středisko. To je vybaveno nejen dvěma operátorskými pracovišti, ale i zázemím – včetně toalety, sprchy, kuchyňského koutu či prostoru pro odpočinek.

Pořízení střediska přišlo na 3,3 milionů 

Nechybí ani možnost uspořádat zasedání štábu – s využitím vozidla se totiž počítá v případě krizových situací v místech s větším počtem zraněných a u zásahů, které si vyžádají delší dobu.

Pořízení mobilního operačního střediska přišlo na 3,3 milionu korun, připomněl náměstek hejtmanky pro oblast zdravotnictví Martin Kupka (ODS). „Necelých 2,4 milionu bylo hrazeno z dotace ministerstva zdravotnictví, zbytek z krajských peněz prostřednictvím investičního fondu Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje," upřesnil.

V sanitkách jezdí vyškolení záchranáři 

Nové vozy přispějí ke zkvalitnění služeb poskytovaných pacientům, ocenila hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). „Dobrou zprávou pro nás je i to, že ve výběrovém řízení uspěla se svými vozy firma Škoda, která patří do našeho kraje," poznamenala.

Systém rendez-vous znamená, že ve „velkých sanitkách" jezdí vyškolení záchranáři – a menší auto s lékařem vyjíždí pacientovi na pomoc v případě potřeby.

Vozy rendez-vous loni zasahovaly u 25 tisíc případů 

Doktoři pak provedou, co je třeba, avšak pro transport do nemocnice už většinou jejich přítomnost nebývá nutná, pokud se nejedná o skutečně vážné ohrožení zdraví.

Protože nejsou vázáni na velkou sanitku, zůstávají v regionu k dispozici pro pomoc dalším pacientům. „Během své služby tak lékař zvládne poskytnout přednemocniční péči většímu počtu pacientů," konstatoval ředitel Houdek. Vozy rendez-vous loni ve Středočeském kraji zasahovaly u 25 tisíc případů – a při cestě k těmto zásahům najely přes 551 tisíc kilometrů.

Čtěte také: Moderní přístroje do Kolínské nemocnice částečně zaplatí kraj