„Když jim dají malé dávky, které hned sežerou, nevadí to. Ale sypat tam z plných tašek suché rohlíky není dobrým nápadem," poznamenal starosta. Jde především o potkany, kteří tam navštěvují rohlíkové hody. Mohou totiž roznášet různé nákazy.

Nutrie u jezírek na Podolí podhrabávají břehy, dělají si tam nory a pustoší stromy u vody, protože jim chutnají jejich kořeny. Voda je plná hlíny a jezírka se zvětšují. Loňskému zpevnění břehů předcházely odchyty nutrií, které pak putovaly do rybníka ve dvacet kilometrů vzdálené vesnici.

Do parku ale místo nich přišly ze sousedního potoka další. „V současné době se drží především ve střední části Pšovky, kde sklízejí zahrádkářům úrodu, a pak u jezírek v parku," připomněl Ctirad Mikeš.

Drahá deratizace

Na deratizaci, která se týká vedle nutrií a potkanů i holubů v centru města, počítalo město v letošním roce se třemi sty padesáti tisíci korunami. Na jaře však muselo částku zvýšit o sto tisíc korun. A pořád to bylo málo.

Už na sklonku května peníze došly. „Museli jsme na deratizaci věnovat dalších dvě stě padesát tisíc korun," řekl starosta s tím, že letošní náklady tak už dosáhly sedmi set tisíc korun.

Nutrie jsou u jezírek v parku na Podolí doma už asi dvanáct let. A stále se množí. Stejně jako potkani, kteří se v poslední době zabydleli i na několika dalších místech ve městě.

Problémy s holuby

Další mělnickou strastí jsou holubi, kteří se stahují především k náměstí Karla IV. a blízkému kostelu svaté Ludmily. Hnízdí i na římsách dalších staveb, které jsou pro ně náhradou skalních převisů v přírodě. Zanášejí střechy i chodníky nánosy výkalů, mohou přitom přenášet různé parazity a nemoci.

Odchytáváni a utráceni bez bolesti plynem jsou už po léta, stále se ale líhnou další. Zajištění vikýřů, mezer pod střechami i půd sítěmi a trny nestačí. Řešením se tak má stát propíchávání vajíček.

Čtěte také: Z propíchaných vajec se další holubi v Mělníku nevylíhnou