Každý z nich dostane zpravidla tři dárky, o které si předem napsal nebo nakreslil na přáníčko Ježíškovi. A vše, co si odložené děti nebo sirotci přejí, mají pořadatelky také na papírových seznamech, které ochotně každému dárci od 14. do 16. prosince v odpoledních hodinách předloží.

Co bylo impulzem ke vzniku sbírky, popsala Marta Slezáková. „Kolegyně koupila dceři tašku do školy, ale ta chtěla radši batoh. Tak co s ní? Napadlo nás odvézt jí do domova na Racku, že se jim bude třeba hodit," zavzpomínala.

Marta Slezáková a Daniela Bukovská odvezly před déle než čtrnácti lety nadbytečnou školní aktovku ředitelce dětského domova. Ta dar velice přivítala, protože jí zrovna potřebovala pro jedno z dětí. „A hned se ptala, jestli nemáme také náhodou dětské holínky," připomněla Marta Slezáková.

„Ale nejvíce nás dostalo malé baculaté dítě na chodbě, které sedělo na nočníku s dudlíkem v puse. Když nás spatřilo, vytáhlo dudlík a zeptalo se: Ty jsi moje máma? To nám oběma vyhrkly slzy. Tak jsme si řekly, že pro ty drobečky musíme něco udělat," popsala Marta Slezáková vznik sbírky Ježíšku, prosím Tě.