V současné době mají radní z Brandýsa v úmyslu přetvořit dům v komunitní centrum. Městskou pokladnu by to dle odhadů stálo 70 milionů korun. Právě peníze a náročné požadavky památkářů brání radnici v přestavbě.

Budova je poškozená 

„Nyní se prověřuje projektové řešení a hledají se úspory tak, aby výsledný podíl města na financování rekonstrukce tohoto strašáka na náměstí nebyl pro obecní kasu tolik nepříznivý," vyjádřil se k plánům radnice místostarosta města Hynek Homolka a dodal, že jakmile nalezne kompromisní řešení, bude město připraveno žádat o dotace.

Památkou se stal renesanční dům v roce 1958. Národně památkový ústav ho vede v seznamu ohrožených památek. Podle posledního zápisu v roce 2012 je budova vážně poškozena a některé škody jsou již nevratné.

Vlastník nepožádal o změnu stavebního povolení 

Historický dům vystřídal po revoluci několik soukromých majitelů. V roce 1994 v jeho prostorech měla vzniknout banka, k tomu ovšem nikdy nedošlo. Další vlastník, který objekt získal v roce 2002, chtěl vybudovat v přízemí galerii a v patře byt, nepožádal ale o změnu stavebního povolení.

Dům postupně chátral, vlastníci byli městem opakovaně vyzýváni k nápravě věci. V roce 2010 město koupilo objekt za více než deset milionů zpět do svého vlastnictví. Ani poté však dům nezískal svůj účel. A nedošlo ani na nutnou opravu střechy, o níž brandýští radní uvažovali od roku 2014. Ve stejném roce požádalo město o dotaci.

Rada města se dohodla na odložení oprav 

„Vzhledem k tomu, že žádost o dotaci nevypadala nadějně, zvolili jsme variantu udělat nejprve střechu z vlastních prostředků a potom pokračovat podle dalších možností," komentuje tehdejší události Zdeňka Tichá z oddělení vnějších vztahů. Rada města se nakonec dohodla o odložení oprav.

Fasáda domu je už několik let pokryta plachtou, aby její vzhled uprostřed historického náměstí nepoutal přílišnou pozornost. Nad památkou visí velký otazník.

Dům si pozornost města zaslouží 

Předpokládané náklady na opravu by byly 70 milionů korun, maximální dotace, které by přitom město na vybudování komunitního centra mohlo získat, činí 30 milionů korun.

Místostarosta Brandýsa nad Labem přesto dodává: „Jeden z nejstarších domů na brandýském náměstí si však pozornost města zaslouží."

Čtěte také: Příbramští zastupitelé schválili nákladnou rekonstrukci akvaparku