„Výroba stavebnice, kterou pan Vancl promyslel do posledního detailu, probíhá až na dvouletou pauzu od roku 1925 až dodnes. To dokazuje její chytrost a genialitu," nechal se slyšet Jiří Mládek, sběratel a autor celé řady výstav o nesmrtelné stavebnici.

Populární hračka, která byla v éře socialismu vynikajícím vývozní artiklem, jenž se prodával do celého světa za tvrdou měnu, byla ve svém rodišti paradoxně nedostatkovým zbožím. Předně byla poměrně drahá, v Čechách se jí navíc prodávalo pouze 20 procent celkové produkce a zájem o ni byl neutuchající. Mládek vzpomenul na to, že českou stavebnici na vlastní oči viděl dokonce v nabídce Tuzexu. Samozřejmě za bony.

Vernisáže se kromě zástupců města, stovky zvědavců, kteří zcela naplnili sály muzea, a vnučky samotného Jaroslava Vancla zúčastnil také Jaromír Kříž, současný majitel firmy vyrábějící proslulou stavebnici.

Děti už si hrají pouze virtuálně

„Česká republika se potýká s nedostatkem technicky vzdělaných lidí. Děti už si hrají pouze virtuálně, u studentů se praktická zkušenost podceňuje. Z toho důvodu  jednám s institucemi, abychom proti tomu s naší stavebnicí bojovali. Někdo nás má za hračkáře, ale naše stavebnice už se potýká s takovou specializací, že lze z ní postavené roboty ovládat chytrým telefonem, což ocenil i ředitel NASA," podotkl majitel společnosti, která v posledních letech navazuje početné spolupráce se školami i univerzitami.

Na výstavě, kterou financovalo město Benátky, můžete vidět legendární prototyp na výrobu kontaktních čoček z dílny Otto Wichterleho vyrobený z dírkované stavebnice, řadu staveb a funkčních strojů i dobové propagační materiály. Výstava mohla být ve své podobě uspořádána díky laskavosti pracovníků a zejména ředitelky Muzea hlavního města Prahy Zuzany Strnadové, která rozhodla o bezplatném předání veškerých vitrín z původní výstavy ve sklepení Petřínské rozhledny.

Pokud snad vaše děti Merkur neznají, můžete je navíc po prohlídce usadit ke stolu, kde si se stavebnicí mohou dosyta pohrát. Je však možné, že brzy ji budou mít k dispozici i ve své škole.