„Dovezli jsme ho k nám na stanici, kde veterinární lékařka zjistila, že má pták pohmožděné křídlo a je v šoku," doplnil s tím, že teprve následující dny ukáží, zda zranění nebude mít trvalé následky.

Staré oplocenky, ostnaté dráty anebo elektrické ohradníky jsou podle pracovníků stanice obecně pro zvířata nebezpečné. Bývají často zarostlé v kopřivách, vysoké trávě či keřích a jsou téměř neviditelné. Zvířata v nich pak snadno uvíznou. Ve snaze vyprostit se, se mohou vážně zranit anebo uhynout v důsledku hladu a dehydratace.

Před časem si do oka povaleného pletiva zaklínil packu i kynologicky cvičený pes a o drátem si vážně pořezal nohu až na šlachy. „Jsou známé případy, kdy v drátěných plotech uvíznou větší zvířata, jako například srnci. Ale ani případ zamotané sovy bohužel neřešíme poprvé," naznačil Němec.

Ptáci mohou na dráty také dosedat jako na vyvýšený posed. Nezpevněná konstrukce plotu ale ptáka neunese a ten spadne mezi dráty. Ve snaze se osvobodit se pak zaklíní křídly či pařáty.

Výr by zřejmě uhynul hlady

Odchycený a ošetřený výr má na noze ornitologický kroužek, podle kterého ošetřovatelé zjistí, odkud pochází. Ošetřovatelé doufají, že se výra podaří vyléčit a vypustit zpět do přírody. Za záchranu sova vděčí nálezcům, kteří bez váhání do stanice v Pavlovicích zavolali, bez nich by na místě zřejmě uhynul hlady.

„Výr by naši pomoc nepotřeboval, kdyby byla včas provedena oprava či odstranění starého plotu. Pokud o takovém povaleném a již dávno nefunkčním víte, zasaďte se o jeho bezpečnou likvidaci," vyzval k zodpovědnosti šéf stanice Stanislav Němec.

Čtěte také: Zvířecí záchranka: První pacient letošního roku? Netopýr dlouhouchý

Karel Chlumec