„Za obecné příčiny lze označit snížení průmyslové produkce v letech 2008 až 2014 a s tím spojená vyšší nezaměstnanost, která dopadá zejména na nejchudší skupiny obyvatelstva," řekl lokální konzultant agentury pro Příbram a Kralupy nad Vltavou Milan Greineder, který dříve působil i v Kolíně.

Nejvíce vyloučených lokalit je v Kladně, které má zhruba 68 tisíc obyvatel. Počet obyvatel, kteří v nich žijí, je odhadován na asi 750 až 1250. Primátor Kladna Milan Volf (Volba pro Kladno) jako jeden z hlavních důvodů uvádí chybějící koncepční řešení a nedostatečné vzdělání sociálně slabých. „Řešíme důsledek, ne příčinu," uvedl.

Města mohou od počátku května rozhodnout, ve kterých ubytovnách obyvatelům schválí příspěvky na bydlení. Tím mohou nepřímo regulovat jejich fungování. Kladno k tomuto prostředku přistoupí v případě jedné z více než třicítky ubytoven. Ve městě budou nyní zkoušet projekt, kdy se zapojí obyvatelé jedné z ubytoven do úklidu města a město jim za to bude platit. Tím je město bude motivovat k zachování pořádku i pracovních návyků.

Prostupné bydlení

Až 500 obyvatel žije ve vyloučených lokalitách ve Slaném na Kladensku. V Mladé Boleslavi jejich počet přesahuje 600. Podobný počet registrují i v Příbrami. Právě Příbram začala letos připravovat novou sociální koncepci, která obsahuje takzvaný systém prostupného bydlení. Jeho cílem je pomoci lidem, kteří žijí v nevyhovujících podmínkám, ke standardnímu bydlení. Musejí na to být ale připraveni, to znamená řádně hospodařit, sociálně se přizpůsobit a platit nájemné.

Místostarostka Příbrami Alena Ženíšková (ANO) už dříve uvedla, že záměrem je vytvořit ze zhruba 600 městských bytů funkční systém prostupného bydlení. Lidé by tak měli možnost levného bydlení, kde by zároveň byla lepší úroveň než v ubytovně nebo sociálně vyloučené lokalitě.

Slaný, Kralupy nad Vltavou, Příbram, Štětí, Mělník a Kolín. Šest středočeských měst v minulosti využilo, či právě využívá podpory Agentury pro sociální začleňování. Města se spolu s agenturou snaží hledat řešení problémů lidí, kteří se dlouhodobě ocitli v sociálně nepříznivé situaci. Jednou z možností je i podpora zaměstnanosti.

Spolupráce s radnicí

„Často řešíme, že lidé jsou nezaměstnaní. Po delší době bez místa ztrácí pracovní návyky, nebo mají nízkou kvalifikaci a na pracovní místa se kvůli nedostatečnému vzdělání nedostanou," vysvětlil Václav Zeman, pracovník agentury pro média. V místech, kde je sociální vyloučení koncentrované, se proto agentura ve spolupráci s radnicemi snaží vytvořit propracovanější a dlouhodobější systém, aby se lidé k práci dostali. A zároveň aby si ji dokázali udržet.

Pro spolupráci s agenturou se můžou starostové měst čelící problémům přihlásit do výběrového řízení. Po dobu tří let pak pracovníci agentury pomáhají připravit strategický plán začleňování. Nabízí různé tipy, jak řešit problémy v nezaměstnanosti nebo vzdělávání. Pomáhají i hledat peníze na navržená řešení.