Pro letošní ročník připravil pro účastníky akce bohatý doprovodný program. V areálu pivovaru pro ně budou připraveny speciální prohlídky pivovaru s potulným malířem, křest nového kůzlete a sochy od dřevorubeckého mistra světa Martina Komárka. Již tradiční akci pořádá Mikroregion Ladův kraj a Pivovar Velké Popovice, který letos slaví 140. výročí od svého založení.

Start putování Krajinou barona Ringhoffera je z nádraží v Mirošovicích v 9.30 hod. Účastníci mohou vyrazit pěšky, na kolech a nově i na koloběžkách. Pivovar Velké Popovice je čtvrtou zastávkou naučné stezky přesně 8,2 km od startu. Během pochodu od 10 do 14 hodin budou každou půlhodinu probíhat prohlídky pivovaru.

„V pravé poledne pokřtíme kůzle, potomka kozla Oldy, maskota pivovaru. Na to naváže křest nové dřevěné sochy Kozla, kterého vyřezal motorovou pilou dřevorubecký mistr světa Martin Komárek. Ve 13 hodin začíná první speciální prohlídka pivovaru s průvodcem v kostýmu potulného malíře,“ uvedla vedoucí návštěvnického centra ve Velkých Popovicích Eva Kršňáková.

Speciální prohlídky

Traduje se, že potulný francouzský malíř, který během cest zavítal i do Velkých Popovic, namaloval podobu pivních etiket s kozlem jako poděkování za pohostinství pana Ringhoffera. Speciální prohlídky s potulným malířem budou v pivovaru probíhat až do konce září vždy ve 13 a 15 hodin, od září do prosince pouze o víkendech a svátcích ve 13 hodin.

Návštěvníci se na prohlídce dovědí více zajímavostí z historie pivovaru a navíc dostanou originální pivní známku. Tu si mohu odnést jako suvenýr, nebo ji vyměnit v restauraci Velkopopovická Kozlovna nebo Pod Lesem ve Velkých Popovicích za malé pivo Velkopopovický Kozel jedenáctku.

Pivovarské zastavení nabídne v den pochodu také bohaté občerstvení a poctivou velkopopovickou jedenáctku. Navíc účastník pochodu v nejlepším kostýmu, turisté oblečení ve stylu Rakousko-Uherské monarchie jsou vítáni, dostane na další cestu karton plechovek s pivem Velkopopovický Kozel a knížku o historii pivovaru s názvem Velkopopovická legenda.

Otevření hrobky

Dalším velkým lákadlem během deseti zastávek na trase bude otevření hrobky rodiny Ringhofferů v Kamenici. Hrobka byla postavena v letech 1887 až 1892 architektem Jiřím Stibralem a vkusně zasazena do krajiny na Zaječím vrchu.

Zakladatel pivovaru ve Velkých Popovicích baron František Ringhoffer, který se však jeho otevření v roce 1874 nedožil, si zdejší kraj zamiloval a stal se pro něj i jeho potomky domovem i místem věčného odpočinku.

Cílem putování Krajinou barona Ringhoffera je tradičně Kamenice, kde budou od 15 hodiny promítány cestopisné filmy a vystoupí zde kapela Neurol Band. Od 17 hodin pojedou z cíle naučné stezky autobusy zpět k vlakovému nádraží v Mirošovicích na start. Další informace naleznou zájemci na webu www.kozel.cz a www.laduv-kraj.cz.

Baron František Ringhoffer (1817 - 1873)• v roce 1861 zvolen starostou Smíchova a o rok později vyznamenán Rytířským křížem Řádu císaře Františka Josefa
• v roce 1864 se stal poslancem českého sněmu
• v roce 1870 přikoupil ke svému kamenickému panství další državy včetně Velkých Popovic s hospodářským dvorem
• v roce 1871 začal na okraji Velkých Popovic u rybníka stavět pivovar se sladovnou
• v roce 1873 jej císař povýšil do dědičného stavu svobodných pánů a udělil mu titul barona