Dvacetiletý muž v předcházejícím dni naplnil před svým čtyřiadvacetiletým kamarádem prázdnou konzervu od vepřového masa střelným prachem ze čtyřiceti až padesáti petard. Když do ní vložil zápalnou šňůru, vše utěsnil a omotal stříbrnou lepicí páskou.

Hodinu po silvestrovské půlnoci společně dorazili k výdejnímu automatu, který byl tehdy u kralupského zimního stadionu pouhý měsíc. Dvacetiletý muž ohnul plechový kryt na prostřední řídicí jednotce boxu, do jeho útrob strčil doma vyrobenou výbušninu a zapálil doutnák. Oba pak rychle utekli.

Kochali se svým dílem

Po výbuchu, který rozmetal řídicí jednotku boxu, se pachatelé vrátili na místo činu, aby se kochali svým dílem. Škody podle majitele zařízení dosáhly téměř dvou set padesáti tisíc korun.

Po šesti dnech, kdy už odpálenou část boxu nahradila nová, oba muži zase nakupovali petardy. Tentokrát jich ale bylo více. Jako schránka na nálož jim posloužil plechový hrnek, jinak pracovali podle stejného scénáře s ucpávkou, zápalnicí a stříbrnou páskou.

V noci šestého letošního dne se k výdejnímu automatu internetového obchodu společně vrátili. V hlavní roli byl tentokrát čtyřiadvacetiletý muž, který vyrazil plastové okénko kryjící tiskárnu účtenek, dovnitř vložil výbušninu a zapálil doutnák. Spolu s přihlížejícím kamarádem se hned dali na útěk, přitom jim za jejich zády rachotil silnější výbuch než při předchozí akci.

Na místo činu se opět zvědavě vrátili, přestože to bylo riskantnější než v silvestrovské noci, kdy městem duněly četné petardy. Škody byly skoro stejné, asi čtvrt milionu korun. Kriminalisté oba muže, kteří měli už v minulosti potíže se zákonem, záhy dopadli. 

Pachatelé pod dohledem

Při soudním přelíčení mělnická státní zástupkyně Jitka Šamanová oba muže obžalovala z přečinu poškození cizí věci a mladšího z nich navíc z přečinu rady nebo pomoci při spáchání trestného činu.

Samosoudkyně Renáta Moudrá oba obžalované podrobně vyslechla a nevynechala ani jejich předchozí střety se zákonem. Oba jsou totiž stále ještě pod dohledem probačních úředníků za svá předchozí odsouzení.

Soudkyně pak vynesla následující verdikty. Čtyřiadvacetiletý muž., který je už devět let bez stálého pracovního poměru, byl odsouzen k novému souhrnnému trestu tři sta hodin veřejně prospěšných prací. Dvacetiletý muž, který sice pracuje, ale byl u něho shledán vyšší podíl při výrobě třaskavin, byl odsouzen k nepodmíněnému trestu odnětí svobody ve věznici s dozorem. Proti rozsudku se hned na místě odvolal.

Poškozená firma byla se svými nároky na náhradu škody odkázána na občanskoprávní řízení. Rozsudek dosud nenabyl právní moci.

Martin Tlustý