„ČEZ v rámci obměny vozového parku ročně věnuje neziskovým organizacím několik vozidel,“ připomněla firemní mluvčí Alice Horáková. Zmínila například osobní a užitkové automobily, které putují do stacionářů nebo jiných sociálních služeb, ale třeba i hasičské vozy, které mohou dál sloužit dobrovolným hasičům.

Konkrétně amarok, k němuž patří i servisní knížka potvrzující pravidelnou údržbu, poslouží pro převozy 7,5 metru dlouhého záchranářského plavidla Sportis S 7500 nebo člunu MS Boat 5500. Předseda vodních záchranářů z Prahy 15 Lukáš Kordík připomněl, že nový pomocník je vážně skvělý parťák. „Jezdí se s ním báječně a těšíme se, jak ho zapřáhneme,“ konstatoval. A jak k němu vodní záchranáři přišli? Vlastně to bylo tak, že si o auto řekli sami…

Projekt Daruj srdce.
Srdíčka zavěšená na stromečcích pomohou domovům pro seniory

„Jelikož nám dosluhoval náš původní automobil, oslovili jsme naslepo několik společností, zda se nechystají ze svých vozových parků vyřazovat nějaká terénní auta,“ vysvětlil Kordík. A nezastírá, že zprvu to moc nadějně nevypadalo: „Po negativních reakcích z různých stran jsme ani nečekali, že reakce ČEZ bude tak vstřícná – a že se podaří získat přesně vyhovující vozidlo; navíc ve skvělé kondici.“ Darování auta právě záchranářům z Orlíka označil za „logický a správný krok“ manažer útvaru Dopravní služby ČEZ Jakub Bosák. Připomněl, že právě na Orlíku, u obce Solenice na Příbramsku, má energetická firma jednu ze svých klíčových vodních elektráren.

Přehrada na pomezí jižních a středních Čech je také velmi významnou rekreační oblastí – a působení dobrovolných vodních záchranářů má tudíž v sezoně velký význam. Tým Českého červeného kříže spolupracuje se záchrannou službou, ale i s hasiči a policií. Díky využití motorového člunu jsou to právě vodní záchranáři, kteří se často dostanou na místo, kde je třeba zasahovat, jako první; nejen na vodě, ale i na březích. Vedle poskytování první pomoci jsou schopni zajistit i rozmanité záchranné a vyprošťovací práce – včetně odtažení plavidel s poruchou pohonu či zabezpečení potápějících se plavidel. Nebo pátrání po těch, která se už potopila.