V Kutné Hoře se jako volební místnosti s bezbariérovým vstupem můžou označit ty v Základní škole Jana Palacha nebo v Městském Tylově divadle. Zde mohou bez komplikací volit jak lidé s pohybovým omezením, tak i například rodiče s malými dětmi.

U kočárku se střídají

Pokud však mají volební místnost ve vyšších patrech bez výtahu, tak kočárky musí nechat u vstupu, případně se u volebních schránek prostřídat. „K volbám musíme chodit společně s manželem. Kočárek nechceme nechávat dole bez dozoru. Takže nejdřív asi půjdu volit já, pak se vrátím a počkám u kočárku než odvolí manžel," popsala plány Karolína Mejstříková.

Město Čáslav má celkem devět volebních okrsků a jejich sídel. Jako bezbariérové se dá označit sídlo okrsku č. 3, to jest Klub důchodců v ulici Přemysla Otakara II. a také sídlo okrsku č. 9 neboli Základní škola Sadová.

Zcela opačná je situace ve Zruči nad Sázavou. I když počet volebních okrsků je jen o dva menší než v Čáslavi, tedy sedm, tak šest z nich je dostupná jak lidem s pohybovým omezením, tak i rodičům s kočárky. Hůře dostupné je tak sídlo č. 4, které se nachází v bývalé knihovně.

Uhlířské Janovice mají celkem tři volební místnosti, ani jedna z nich není bezbariérová. Přesto, že většina místností zůstává s bariérami, pracovníci měst nezaznamenali žádné stížnosti na jejich omezenou dostupnost.

Komise přijde za voličem

Volič má totiž právo požádat ze závažných, zejména ze zdravotních důvodů obecní úřad o povolení volit mimo volební místnost. Obecní úřad se žádá ještě před začátkem samotných voleb.

Pokud už začaly, může se volič telefonicky obrátit přímo na komisi v jeho volebním okrsku. Při tomto postupu komise vysílá za občanem dva své členy spolu s přenosnou volební schránkou. Ti u sebe musí také mít psací potřeby, úřední obálky i hlasovací lístky.

Stejně jako ve volební místnosti zůstává zachována tajnost hlasování. Členové komise se během umisťování lístků do obálky například otáčí zády.

Volit se dá doma i venku

Komise také objíždějí domy pro seniory, nemocnice a další zařízení, ve kterých jsou lidé, kteří, přestože mohou mít problémy dostavit se k volebním schránkám osobně, tak dění kolem sebe sledují a chtějí se na něm podílet. „To, že za někým jedeme, není nic, za co by se někdo měl stydět nebo se toho bát," říkají sami komisaři.

Jsou však také případy, ve kterých se volič bez větších obtíží dokáže dostavit až k budově sídla okrsku, ale schody už by nezvládl. Za takových okolností mu komise může přinést přenosnou volební schránku před budovu a zde také volič i komise následují standardní postupy.

Členové jedné komise tak řešili případ paní, která měla v sádře obě nohy. Syn ji dovezl před budovu úřadu a v autě odvolila do přenosné volební schránky.

Zákon také upravuje situace, ve kterých se voleb chce zúčastnit člověk, který má problémy se zrakem. Tito lidé mohou být za „plentu" doprovázeni kýmkoliv, jen to nesmí být člen volební komise. S těmito případy se však volební komisaři na Kutnohorsku setkávají jen velmi výjimečně.