Vojenské letiště u Čáslavi na Kutnohorsku se naposledy otevřelo před dvěma lety. Tehdy přišlo přes 60 tisíc návštěvníků. Bylo tedy jasné, že ani teď po dvou letech nezůstane otevřený prostor letiště bez povšimnutí a přesně to se také stalo. Od brzkého rána se sjížděli návštěvníci nejen z České republiky do Chotusic, a to ze všech možných stran.

Na silnicích v okolí Čáslavi se tvořily dlouhé kolony. Kdo se například rozhodl jet přes Čáslav a z obchvatu odbočil na základě pokynů policie řídící dopravu k městskému hřbitovu, musel si posléze značně obrnit nervy. Silniční úsek od hřbitovní zdi k hlavnímu vchodu na letiště, který obvykle trvá jen několik málo minut, se stal tentokrát nekonečnou štrekou.

Někteří se po pár desítkách metrů rozhodli nechat auto u hřbitova a dojít na letiště pěšky. Většina se však rozhodla využít možnosti parkování v areálu letiště. Tito návštěvníci tak příští více než hodinu strávili v koloně vozidel, která se pohybovala jen minimální rychlostí.

Na silnici podél lokální tratě se pak vedle zástupu aut pohodlněji pohybovali chodci, cyklisté a sem tam se prosmýkli i motorkáři. Pravidelně pak projížděl i vlakový spoj, který kyvadlově jezdil mezi Čáslaví a letištěm.

V koloně vozidel

V koloně vozidel si přes hodinu počkal například Pavel Smítko, který na den otevřených dveří vyrazil s rodinou. „Čekali jsme dlouhu. Synové mi dokonce navrhovali, že půjdou napřed, nebo že tam máme auto nechat uprostřed silnice a dojít to pěšky. Ke konci u zatáčky na rovinku k letišti se to ale pohnulo a šlo to rychle," řekl návštěvník leteckého dne.

Vlakový spoj pak pro cestu zvolila Martina Hronková. „Byli jsme tu i před dvěma lety. Vím, jak to vypadalo. Původně jsme mysleli, že necháme auto v Čáslavi a dojdeme to pěšky. Pak jsme se doslechli o vlaku a tak jsme na něj naskočili," uvedla.

Přežít v úvodu dopravní útrapy se ale nakonec vyplatilo. V areálu letiště na návštěvníky čekal velkolepý zážitek plný dech beroucích kousků pilotů gripenů a dalších letounů. Nechyběla ukázka bojové akce, kterou doprovázely i ohňové efekty.

Velké popularitě se pak těšily výstupy parašutistů, kteří při seskocích předvedli skutečnou show. Jejich um ocenil devítiletý Štěpán. „Vyskočili a jeden tam dělal otočky. Bylo to super. Já bych se v takové výšce asi hodně bál," přiznal chlapec.

Potlesk se ozval

Velké popularitě se mezi návštěvníky těšily letecké ukázky. Piloti gripenů se při jedné z nich seřadili do tvaru šipky. „Potlesk pro piloty ani nemá cenu. Oni jsou nyní v tuto chvíli plně soustředění na svůj úkol a vaše ocenění by neslyšeli," upozornil diváky do éteru komentátor. Mnozí ale jeho slova nevnímali a přistávajícím pilotům, kteří jim chvíli před tím létali jen kousek nad hlavami, tleskali.

Jestli některé přítomné návštěvníky nezaujaly přelety stíhaček, jejich pozornost si bezpochyby posléze získala simulace útoku. Tu doprovázely nejen stíhačky, ale i vrtulníky a hlavně pyrotechnické efekty, které napodobovaly výbuchy bomb. Výbuchy sahaly i do mnoha desítek metrů, a tak byl v tu chvíli na letišti jen málokdo, kdo se nepodíval, co se na place za bezpečnostními zátarasy děje.

„Bylo to hodně působivé. Je to ale doufám něco, co vždy uvidím jen jako prezentaci na leteckých dnech a ne ve skutečnosti," řekl jeden z návštěvníků leteckého dne. S jeho slovy souhlasil i Miloslav Junek. „Přiznám se, že když ta letadla letěla jen kousíček nad našimi hlavami, nebylo mi to úplně příjemné. Přesto to bylo obdivuhodné. Piloti jsou skutečně skvělí," prohlásil.

Kromě ukázek vojenské vzdušné techniky si přítomní mohli prohlédnout i pozemní vybavení vojáků. Podívat se mohli do kokpitů jednotlivých letounů. Své četné příznivce si našla i prezentace dravců, kteří letiště stráží před nevítanými zvířecími návštěvníky, kteří by v nejhorších případech mohli značně zkomplikovat život pilotům při manévrech.

Celý areál obklopovalo stánkové městečko, kde si mohli návštěvníci koupit občerstvení i památku na nevšední akci.