Pak dochází nejen ke zlomům na vodovodních řadech, ale i k zamrzání vodovodních přípojek. Otevřené okno do sklepních prostor nebo vodoměrná šachta nezajištěná proti mrazu může zase způsobit prasknutí vodoměru.

„Zákazníci si zbytečně způsobí velké problémy a zbytečné výdaje. Každoročně lidé nahlásí i několik set poškozených vodoměrů," konstatovala Lenka Kozlová a dodala, že lidé si často neuvědomují, že za poškozená vodovodní zařízení sami zodpovídají.

Výměna mrazem popraskaného vodoměru přitom z jejich peněženky odčerpá skoro dva a půl tisíce korun, 
v případě opravy přípojky může jít o částku dokonce několikanásobně vyšší.

Nejvíce mrazem poničených vodoměrů bývá s vlnou oteplení, která po mrazech přichází. „V nastupujícím mrazivém počasí je proto vhodné vodoměr zkontrolovat a zajistit proti mrazu," vysvětlila mluvčí vodáren s tím, že pokud dochází k minimálním nebo žádným odběrům vody, je nezbytné vypustit všechny rozvody. A zateplit nejen vodoměr, ale i části vodovodní přípojky, které nejsou ukryté dostatečně hluboko v zemi.

Jak se vyhnout zbytečným výdajům?

Nejvhodnější ochranou pro vodoměr a přípojku je udržovat teplotu ve sklepních prostorech nad nulou a zkontrolovat, zda je uzavřené sklepní okno. „Odhalené trubky vnitřních rozvodů doporučujeme obalit dekou nebo izolačním materiálem. Pokud se vodoměr nachází mimo dům ve vodovodní šachtě, je vhodné na víko šachty umístit polystyrenovou desku, izolační vatu nebo plastový pytel naplněný drceným polystyrenem," dodala Lenka Kozlová.

U sezonně využívaných objektů může po prasknutí vody docházet k dlouhodobým únikům vody a způsobená škoda často mnohonásobně přesáhne částku za výměnu zamrzlého vodoměru. Přípojky jsou citlivé především v místech, kde přecházejí z domu do venkovních prostor. Ochranou před zamrznutím přípojky, která není v dostatečné hloubce, může být navýšení krytí zeminou nebo nenasákavou izolací.

Rozehřívání přípojek a vodoměrů

Pokud už přípojka zamrzne, je nejdůležitější přístup k jejímu potrubí. „Je-li v zámrzné hloubce, lze nad potrubím roztopit dřevěné uhlí. Jak se zemina postupně prohřívá, vrací se přípojka do provozu. U potrubí v nevytápěných nemovitostech se přípojka postupně rozmrazuje působením horkého vzduchu bez plamene, například horkovzdušnou pistolí nebo přímotopem," vysvětlila Lenka Kozlová.

Poznamenala, že polyetylenové potrubí snese zahřátí jen do určitých teplot, pak by mohlo dojít k ještě většímu poškození. Rozehřívání vodohospodáři naopak nedoporučují v případě vodoměrů. Nejrychlejším způsobem, jak zajistit dodávky vody, je zavolat na zákaznickou linku vodáren na telefonním čísle 840 121 121, která je neustále k dispozici.