Kvalitu vody hygienici hodnotí pětibodovou škálou, pátý stupeň znamená zákaz koupání. „Už se nepředpokládá prudké zhoršení, spíše setrvalý stav," uvedla Motýlová. I když meteorologové hlásí pro příští dny vysoké teploty, v noci se drží oproti červenci výrazně níže. Toxické sinice potřebují pro množení horké počasí.

Lepší situace v jezeře Ostrá

Mírné zlepšení nastalo v písníku v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku, kde se voda zlepšila ze stupně čtyři na stupeň tři. Této vodě by se měli vyhnout citliví jedinci.

Pro zdravého člověka není koupání v této vodě nebezpečné, měl by se ale pak osprchovat. Lepší je také voda v jezeře Ostrá na Nymbursku, kde byl masivní výskyt sinic, nyní zde platí stupeň kvality dva.

Horší kvalita v jezeře Poděbrady 

V jezerech Lhota a Konětopy u Prahy a Novém Rybníku v Příbrami je voda výborná. V jezeře Poděbrady je sice mírně horší kvalita vody, důvodem ale nejsou sinice. Voda je zde nazelenalá kvůli řasám. Podobně je na tom i voda v přírodním koupališti Vyžlovka u Prahy.

Přítomnost sinic mohou lidé ověřit jednoduchým testem, kdy vodu naberou do plastové lahve a po půl hodině ověří, zda se zelené částice koncentrují poblíž hladiny. V tomto případě jsou to sinice. Pokud jsou zelené částice i po půl hodině rovnoměrně rozptýlené ve vodě, jde o netoxické řasy.

Čtěte také: Kvalita vody v pražských koupalištích je ve většině případů dobrá