Virus H5N8 je sice smrtící jen pro opeřence a přenos na člověka zatím nebyl zaznamenán, ale přesto je na místě obezřetné chování. Maximální opatrnost! Jakékoli pochybení – třeba i snaha jít se podívat na mrtvého ptáčka nalezeného v přírodě – by totiž mohlo přispět k šíření nákazy. Například na obuvi.

Rodiče by měli dohlížet na děti 

Hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) se proto obrátila na občany s výzvou, aby zachovávali základní hygienická opatření.

Pro rodiče to znamená dohlížet na děti, chovatelé chlupáčů by zase měli zabránit volnému pobíhání svých čtyřnohých kamarádů. A jak by se měli lidé zachovat ve vztahu ke krmení ptáků? „O tom doporučená opatření nehovoří," řekl Deníku Petr Majer ze Státní veterinární správy.

Do místa byl přísný zákaz vstupu nepovolaných osob 

Přímo v Lázních Toušeň v pondělí středočeští veterináři společně s hasiči zahájili vybíjení téměř tisícihlavého chovu drůbeže. Majiteli nezbylo nic jiného než se drsným opatřením smířit. Byli utraceni a odvezeni k likvidaci v kafilérii všichni tamější ptáci – bylo jich 1025; opatření k zamezení šíření nákazy jsou nekompromisní.

Zahrnují také mimo jiné důkladnou očistu všech lidí pohybujících se na místě – a především přísný zákaz vstupu nepovolaných osob. O hlídání přístupu se proto postarali policisté.

Veterinářům pomáhali hasiči 

Hlavními postavami zásahu ovšem stali veterináři, jimž při manipulaci s drůbeží pomáhali hasiči. Těch na místo přijelo pět desítek, aby se jednotlivé skupiny mohly střídat a zbyl i čas na odpočinek, připomněla Vladimíra Kereková z centrály středočeských hasičů.

Do nahánění ptactva se původně měli pustit v deset hodin dopoledne, nakonec vyrazili do akce půl hodiny před polednem. Zpoždění ředitel středočeské veterinární správy Otto Vraný vysvětlil koordinací zásahu.

Hasiči mohli balit své vybavení již vpodvečer 

Podařilo se však naplnit předpoklady, že vše by se mohlo stihnout během pondělka. Ne sice do soumraku, jak zněly optimistické předpoklady, hasiči mohli začít balit své vybavení již vpodvečer.

Poté, co kafilerní auto s ne zcela naplněným šestitunovým kontejnerem projelo nedlouho po páté hodině dekontaminačními rámy zapůjčenými od Správy státních hmotných rezerv a zamířilo až na Vysočinu – do asanačního ústavu ve Věži na Havlíčkobrodsku.

Opeřenci byli vyčerpáni zimním počasí 

Většinu opeřenců zahubil plyn – ovšem pro devět pštrosů přichystali veterináři smrtící koktejl uspávacích prostředků. „S těmi bude největší problém," přepokládala již na počátku zásahu hasička Kereková.

Měla pravdu: zařídit popravu pro tyhle nohaté siláky, kteří se umějí bránit, trvalo před hodinu. To s husami, kachnami, slepicemi, holuby i s ptáky ve voliéře bylo pořízení podstatně snazší; jejich nahánění navíc usnadnilo, že opeřenci byli vyčerpáni zimním počasím.

Veterináři se rozhodli pro likvidaci 

Lázně Toušeň jsou jedním z pěti známých ohnisek aktuálního výskytu ptačí chřipky v republice. Čtyři zbývající jsou všechna na jihu Moravy. Tam došlo i na likvidaci drobných chovů v tříkilometrovém okruhu od ohniska; pár slípek na dvorečcích nevyjímaje. Podobný krok zatím středočeští veterináři nechystají. Rozhodli se pro likvidaci ohniska – a případná další opatření budou přijímat podle aktuálního vývoje událostí.

Dozorová desetikilometrová zóna zčásti zasahuje až na okraj Prahy – zahrnuje Klánovice, Újezd nad Lesy i Horní Počernice, připomněl v pondělí za veterinární správu Majer. I tam tedy platí zákaz přemisťovat drůbež bez souhlasu veterinářů; komerčních chovů ptáků se týkají soupisy.

Veterináři zřídili krizovou linku 

Na případné šíření nákazy by nejspíš ukázaly další úhyny drůbeže – k veterinářům by se ale měly dostat i informace o dalších podezřelých okolnostech; třeba o náhlém úbytku příjmu potravy, byť to ještě nemusí znamenat ptačí chřipku.

Nejbližší vyhodnocení situace by mělo přinést jednání bezpečnostní rady kraje plánované na úterní odpoledne. V souvislosti s ptačí chřipkou zřídili středočeští veterináři pro veřejnost krizovou linku na telefonním čísle 720 995 204 s nepřetržitým provozem.

Zrušena byla výstava v Lysé nad Labem 

Celorepublikovým opatřením je plošný zákaz výstav drůbeže, holubů i okrasného ptactva, o němž v pondělí rozhodl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Zatím platí do konce ledna, informoval za veterinární správu Petr Pejchal. Zrušena tak byla i výstava Náš chovatel, která se od pátku do neděle měla konat v Lysé nad Labem.

Čtěte také: Drůbeží jatka za Prahou: v Lázních Toušeň pobijí tisícovku ptáků