Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velikonoční tipy Deníku: místo vánočního smrku mají v Benešově velikonoční břízu

Střední Čechy /VIDEO, FOTOGALERIE/ - Tam, kde v době Vánoc stává na Masarykově náměstí v Benešově ozdobený smrk, se nyní nachází jiná dřevina - bříza. A místo světelných vánočních řetězů nebo koulí ji zdobí další symboly tohoto období, velikonoční vajíčka. Nejvíc, 513 vajíček dodali žáci ze Základní školy Jiráskova, 505 jich dodal Dancing crackers a 304 pak Mateřská škola Čtyřlístek.

24.3.2016
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Instalace velikonoční břízy na Masarykově náměstí. Foto: Zdeněk Kellner

„Na zhruba desetimetrový strom, s nímž je spojeno jaro, umístíme přes čtyři tisíce vajíček zdobených různými technikami," uvedla krátce před usazením velikonočního stromu Petra Orsáková z Městského úřadu Benešov.

Ale osiřelé nezůstalo ani prostranství pod velikonočním stromem. Jenže jeho osazenstvo není totožné, jako během Vánoc, kdy tam u jesliček s malým Ježíškem stojí Marie a Josef společně s domácími zvířaty. Ale ta nechybí ani nyní, na Velikonoce.

„Pod břízu umístíme slepičku s kuřátky a také dvě kozičky," uvedla Petra Orsáková a připomněla, že si zvířata už také pojmenovala a říká jim Lojzička a Matylda.

Velikonoční tipy Deníku

Benešovsko

Velikonoční mše pro veřejnost na zámku Konopiště se v kapli sv. Huberta koná ve čtvrtek 24. března od 16 hodin.

Od soboty 26. března do neděle 27. března vždy od 10 do 16 hodin se koná v areálu Včelího světa v Hulicích akce Včelí svět slaví Velikonoce: zdobení kraslic včelím voskem, ukázka pletení velikonoční pomlázky, výroba svíček s velikonočními motivy, velikonoční tvoření z papíru. V tamním malém obchodě lze koupit med, medovinu, včelí vosk, kosmetiku, svíčky z včelího vosku a další drobné dárky. Vstupné činí 30 korun, děti do 3 let mají vstup zdarma.

Berounsko

Muzeum berounské keramiky pořádá k Velikonocím celodenní program, který je připraven na sobotu 26. března. Od 10 hodin se v muzeu koná otevřená tvůrčí dílna, výuka točení na kruhu i ukázka dobových řemesel.

Spolek Fištrón zve všechny malé i velké na Velikonoce ve Zvířátkově v Olešné u Hořovic. V neděli 27. března od 14 do 17 hodin budou v areálu zahrady pro návštěvníky připraveny výtvarné dílničky a stánky s jarní a velikonoční tematikou, soutěže pro děti, jízda na ponících a další zábavné aktivity. Těšit se můžete také na loutkovou pohádku. O hudební doprovod se postará kapela Ajeto.

Kladensko

Město Buštěhrad uspořádá na Velký pátek 25. března od 10 hodin v místním Domě s pečovatelskou službou soutěž o nejkrásnější kraslici s názvem Poklady Velkého pátku. Až do 14 hodin budou moci soutěžící přinést dvě kraslice v sáčku označeném jménem a telefonním číslem. O den později se v Domě s pečovatelskou službou od 10 hodin uskuteční vyhodnocení a odměnění nejkrásnější kraslice. Bude následovat prodej soutěžních kraslic. Výtěžek bude použit na aktivizaci ručních prací. Tím ovšem Velikonoce ve městě nekončí. V úterý 29. března se od 18 hodin koná v kostele Povýšení sv. Kříže velikonoční koncert, ve kterém se představí například smíšený pěvecký sbor Města Buštěhradu, sbormistryně E. Gallatová a další.

Muzeum technických hraček na Třebízského náměstí ve Velvarech zorganizuje komentované ukázky historických modelů parních strojů s názvem Velikonoce s párou. Návštěvníci se tam dozvědí, s čím si hráli kluci před sto lety. Vedle hraček poháněných párou německé výroby také uvidí, jaké parní stroje se vyráběly v meziválečném a poválečném Československu. Součástí prohlídek bude předvádění parního stroje v chodu s popisným výkladem jednotlivých součástí parního mechanizmu. Nejmenší návštěvníci si mohou vyzkoušet svou zručnost v dětské dílničce s kovovou stavebnicí Merkur. O Velikonocích má muzeum otevřeno od pátku 25. až pondělí 28. března od 10 do 17 hodin.

Naučné středisko ekologické výchovy Kladno–Čabárna a záchranná stanice AVES uspořádají v areálu Centra ekologické výchovy v neděli 27. března od 10 do 16 hodin akci Velikonoce v AVESu. Celý den tam budou ukázky velikonočních tradic, malování kraslic, zdobení muffinů, pletení pomlázek, výroba různých jarních a velikonočních dekorací a ozdob z přírodních materiálů. Připraveny jsou také hry pro malé i velké. Nebude chybět ani občerstvení a prodej drobných upomínkových předmětů.

Kolínsko

Regionální muzeum v Kolíně vyhlašuje soutěž O nejkrásnější velikonoční vajíčko. Kdo přinese do čtvrtka 24. března do muzea vlastnoručně vyzdobenou kraslici, může vyhrát velikonoční dort. Vyhlášení vítězů se uskuteční v sobotu 25. března v 15 hodin v době tvůrčího odpoledne v Červinkovském domě.

Regionální muzeum v Kolíně připravilo pro rodiny s dětmi na Zelený čtvrtek 24. března a Velký pátek 25. března od 10 do 16 hodin tvůrčí dílny Hody, hody, doprovody… Připraveno bude velikonoční odpoledne plné hraní, tvoření a poznávání. Velikonoční instalace vtáhne návštěvníky do dob dávno minulých, nasajete atmosféru jarních svátků, dozvědí se, proč a kdy se tyto svátky slaví a hravou formou se seznámí se smyslem a významem Velikonoc a tradičními lidovými zvyky. Program zahrnuje povídání o postní době a Velikonocích a tvůrčí dílnu, ve které si děti vyrobí velikonočního beránka, vytvoří si velikonoční dekorace, ozdobí perníček, vyzkouší si pletení pomlázky, malování vajíček, vyluští si kvízy a hádanky, na ty nejmenší čeká množství omalovánek a obrázků, k dispozici budou tematické knížky a encyklopedie pro různé věkové skupiny a ochutnávka velikonočních pokrmů.

Kutnohorsko

Druhá největší pouť v České republice se roztočí již na Zelený čtvrtek 24. března v kutnohorském Sedlci. Návštěvníkům nabídne více než čtyřicet atrakcí, včetně adrenalinové K2. O víkendu navíc kolem areálu pouti vyroste i stánkové městečko, kde budou příchozí moci zakoupit všechno od občerstvení, přes stylové dárky až po gramofonové desky.

Jak se žilo o Velikonocích služebnictvu i pánům v dobách dávno minulých přiblíží speciální prohlídky státního zámku Žleby u Čáslavi. Návštěvníci se mohou těšit na nazdobený interiér zámku, dodržování velikonočních zvyků a chybět nebude ani prohlídka oživlé kuchyně, jejíž osazenstvo příchozím připraví vybrané pokrmy. Program navíc doplní i velikonoční jarmark v zámeckých zahradách.

Mladoboleslavsko

V areálu Dobrovických muzeí je připraven velikonoční víkend, lidé si zde budou moci vyzkoušet některá tradiční řemesla, která se vztahují k svátkům jara, například se naučí plést nejen pomlázku, ale třeba i ošatku na mazanec, nebo zdobit vajíčka pomocí speciální krajové cukrové techniky.

Velikonoce využijí v Kněžmostě i pro dobrou věc, zdejší spolek se totiž snaží zachránit kostel svatého Františka Serafinského. Proto tam zorganizují velikonoční koncert, na němž v pátek 25. března v 17 hodin zazní Stabat Mater. Výtěžek z dobrovolného vstupného bude určen na nutné opravy chátrajícího kostela.

Mělnicko

Velikonocemi zahájí poslední březnovou sobotu zámek Nelahozeves novou sezonu. Návštěvníky tam čekají dílničky, kde si vyrobí sváteční jarní dekorace, jarmark nebo prohlídky památky s průvodci v dobových kostýmech. Děti se vydají do pohádkového lesa nebo v Rytířském sále zhlédnou představení O nejasné princezně. Začátek je v 9 hodin.

V kulturním a společenském centru U Cinků v Ledčicích se o jarních svátcích od pátku 25. března až do neděle 27. března koná velikonoční jarmark. V sobotu 26. března se navíc mohou návštěvníci zapojit do pečení domácího chleba v dobové peci, začátek je ve 14 hodin.

Nymbursko

Ve skanzenu v Přerově nad Labem se koná již tradiční výstava jaro na vsi. Poprvé se ale mohou návštěvníci podívat do nových objektů, mezi nimi i do staré původní chalupy z Oskořínka. Výstava ukazuje staré jarní a velikonoční zvyky našich předků z přelomu 19. a 20. století.

Lesní ateliér Kuba v Kersku nabízí o velikonočním víkendu další aktivity ze svého velikonočního kalendáře. Sobota 26. března bude od 10 do 17 hodin věnována valašským vyškrabovaným kraslicím. Jak se zdobí, předvede zaručeně pravá malérečka Naďa Šebestýenová. Kraslici zájemcům ráda doplní jménem nebo veršem na přání. Vyvrcholením uměleckých zážitků Velikonoc v Lesním ateliéru Kuba v Kersku budou Paličkované Velikonoce v sobotu 27. března. S ukázkou jedné z nejtěžších technik přijede Eliška Plánská. Od 10 do 17 hodin předvede paličkování a také sebou přiveze velký výběr krajkových ozdob na větvičku. I Velikonoční pondělí 28. března bude v ateliéru otevřeno od 10 do 17 hodin, s ochutnávkou vaječného koňaku.

V Poděbradech mohou lidé zamířit v sobotu 26. března v 15 hodin na Jiřího náměstí na pohádkové pásmo a povídání o velikonočních zvycích s názvem Hurá, jaro je tu! aneb Velikonoce jsou za dveřmi. Účinkuje Divadlo Andromeda.

Příbramsko

Jak prožívaly velikonoční svátky hornické rodiny na přelomu 19. a 20 století, mohou lidé okusit v hornickém domku na Březových Horách v Příbrami až do neděle 27. března. Návštěvníci si mohou vyzkoušet například pletení pomlázek, zdobení velikonočních perníčků a svatých obrázků či výrobu korálkových ozdob. Individuálním návštěvníkům doporučuje muzeum návštěvu o víkendech a o velikonočních prázdninách od 10 do 17 hodin.

Malovaná vajíčka, zajíčci, řehtačky i pomlázky v kombinaci s barokním či klasicistním nábytkem, dobovými předměty a tematickým výkladem průvodce uvidíte na velikonoční prohlídce na zámku Dobříš od čtvrtka 24. března do neděle 27. března od 8 do 15.30 hodin. Průvodce si s návštěvníky bude na prohlídce povídat o tradicích a velikonočních zvycích.

Rakovnicko

Královské Velikonoce na Křivoklátě budou o víkendu 26. a 27. března opravdu královské. V sobotu ve 13 hodin dorazí na hrad český a římský král Václav IV. s královnou a doprovodem. V něm mohou jít všichni, kteří se ve věrohodném gotickém kostýmu dostaví nejpozději do 12.30 hodin na seřadiště v Amalíně u rybníka. Ti pak vstoupí s průvodem až na velké hradní nádvoří zcela zdarma.

Velikonoční jarmark s unikátní barokovou hudbou můžete navštívit v neděli 27. března od 14.30 do 16 hodin v Lišanech u Rakovníka. Jarmark se uskuteční před zdejším kostelem.

Praha

Trhy na Staroměstském náměstí vtáhnou diváky během velikonočního víkendu přímo do jarních oslav. Pestrý program vyvrcholí na Velikonoční pondělí 28. března, kdy děti čeká pomlázka, tentokrát s vůní čerstvě upečeného chleba. Právě do jeho přípravy se totiž před zraky návštěvníků pustí čertík Albertík se svým kamarádem. Dětská show na Velikonoční pondělí začne v 16 hodin.

Dvě hodiny budou stačit čertíkovi Albertíkovi a králíkovi, aby připravili kompletní Velikonoce. Příběh začíná, když čertík jede k babičce na velikonoční prázdniny, ale ta zrovna není doma. Rozhodne se tedy se svým kamarádem, že na svátky připraví všechno sami. Pustí se do malování vajíček, pletení pomlázky i pečení beránka. Do práce zapojí také diváky. Třešničkou na dortu bude pečení chleba.

„Přímo na pódium umístíme pec, společně s dětmi uděláme těsto a upečeme čerstvý chléb. I když kolem toho bude velká mela, všechno dobře dopadne. Děti pak budou soutěžit v krájení krajíců, namalují si vajíčka a naučíme je plést pomlázku," řekl Václav Třasák, tvůrce programu. 

Program po celý prodloužený velikonoční víkend nabídne především folklorní soubory. Ty předvedou různá hudební i divadelní vystoupení a budou se věnovat také objasňování tradičních zvyků. Velikonoční trhy potrvají na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze do neděle 3. dubna.

Pátek 25. března
16.15 – 17.00 hodin: Marjánek - dětský folklórní soubor
17.15 – 18.00 hodin: Kyjováci a Tetky z Kyjova
18.15 – 19.00 hodin: Marjánek - dětský folklórní soubor

Sobota 26. března
16.00 – 16.45 hodin: Kyjováci a Tetky z Kyjova
17.00 – 19.00 hodin: Ovečky - dětský folklórní soubor

Neděle 27. března
16.00 – 19.00 hodin: Plzeňský mls - malý lidový soubor

Pondělí 28. března
16.00 – 18.00 hodin: Velikonoce s Albertíkem - velikonoční show pro celou rodinu

Čtěte také: S Velikonocemi se Lada vrátil na Staroměstské náměstí

Autor: Zdeněk Kellner, Redakce

24.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Deskové hry si můžete v Tyršově domě zahrát až do neděle.
15

Největší festival deskových her zavítal do Tyršova domu. Koná se už po sedmnácté

Finančník Petr Kellner.
25

Kellnerova nadace odmítá Babišova slova, že nejde o charitu

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Nový šéfdirigent České filharmonie Byčkov má smlouvu na pět let

Ředitel České filharmonie (ČF) David Mareček dnes v pražském Rudolfinu za přítomnosti ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) podepsal pětiletou smlouvu s novým šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Čtyřiašedesátiletý Američan ruského původu filharmonii povede po zesnulém Jiřím Bělohlávkovi. Semjon Byčkov byl jmenován šéfdirigentem a hudebním ředitelem České filharmonie od sezony 2018/2019. Orchestru se současně ujmou dva hlavní hostující dirigenti Jakub Hrůša a Tomáš Netopil.

Soud zaslal lobbistovi Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu

Městský soud v Praze zaslal v pátek lobbistovi Marku Dalíkovi výzvu k nástupu pětiletého trestu. ČTK to řekla mluvčí soudu Markéta Puci. Kdy musí Dalík nastoupit do vězení, sdělí mluvčí až poté, co si lobbista zásilku vyzvedne.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení