Bohatá je i další, nevelikonoční nabídka. Třeba České muzeum stříbra v Kutné Hoře nabízí od dubna hned pět nových výstav. Na Hrádku to jsou Česká vrcholná gotika v modelech i Dva sochaři a fotograf (s díly Jiřího Kašpara, Jiřího Kašpara ml. a Andreje Barly). Kamenný dům představuje Průzkum stříbrných dolů kutnohorských i Čaj a stříbro. V Tylově domě je pak k vidění výstava fotografií Miroslava Perného.

V Kutné Hoře působí také GASK neboli Galerie Středočeského kraje. Tam je novinkou výstava Život na křídlech. Představuje tvorbu dětí s poruchou autistického spektra, jež svá díla vytvořily společně s několika umělci. Na středu 13. dubna dopoledne lektorské centrum GASK připravilo workshop pro (pra)rodiče s předškolními dětmi na téma Jak se stát dobrým terapeutem; další doprovodný program se chystá na 23. dubna, kdy je široká veřejnost zdarma zvána na odpolední program přibližující vnímání autistů.

Velké lákadlo představuje chystaná expozice Archevita Středočeského muzea v Roztokách u Prahy. Archeologické nálezy prostřídají třeba vycpaný pratur nebo multimediální prvky, takže se návštěvník může poučit třeba i o tom, jak se kdysi obchodovalo nebo jak se vyráběla sekera. Otevírá 22. dubna, přesněji během celovíkendové otevíračky od 22. do 24. dubna.

Od horníků po Kelty

Z pestré palety jednorázových akcí, které se chystají na druhou polovinu dubna, Středočeská centrála cestovního ruchu zve třeba na Bitvu Libušín – festival středověkých bitev s tradicí už od roku 1991, který se chystá na sobotu 23. dubna. Hornickým slavnostem, jež se mohou pochlubit tradicí ještě velkolepější, bude patřit Příbram o týden později: od 29. do 30. dubna. Sjedou se krojovaní horníci a hutníci z celé republiky, přičemž nebude chybět ani tradiční hornický zvyk v podobě skoku přes kůži.

Poslední dubnová sobota nabídne volbu: tradiční pálení čarodějnic, nebo keltský svátek Beltain? Zažít lze ve středních Čechách obojí, přičemž vypravit se za čarodějnickým programem krajská turistická centrála obzvlášť doporučuje do Hornického skanzenu Mayrau ve Vinařicích u Kladna. Zájemce o Kelty zase nasměruje na zámek Nižbor naproti stradonickému oppidu, kde se jednak po zimní pauze otevře stálá expozice o Keltech, jednak dojde na samotnou oslavu jejich významného svátku.