Včely a děti se prolínají u Jiřího Cafourka jedno do druhého. Před lety, když měl malé děti, založil spolu s dalšími rodiči v Rakovníku organizaci Nedrog. Věnovali se mladým až do věku 24 let, kteří se dostali do problémů. „Šikana, drogy, děti ulice, bylo toho dost," říká Jiří Cafourek o Nedrogu, který měl až 24 zájmových kroužků. V rakovnické klubovně se tak scházely bezmála dvě stovky mladých, konaly se tu jazykové, výtvarné, počítačové kurzy, každoročně jezdilo několik desítek dětí ze slabších rodin bezplatně na tábory. Tohle ale ustalo. „Město prodalo objekt, ve kterém jsme působili, a tím tak všechno skončilo," říká Jiří Cafourek.
Nyní v Rakovníku vede jen poradnu a centrum krizové intervence pro rodiče a děti, kteří se ocitli v problémech.
Včely nad obchodním centrem
A včely? Jeho hlavní aktivity spojené se včelařstvím jsou směrovány do Prahy. „Mnozí mi tvrdili, že v Praze není možné založit kroužek mladých včelařů. Tak jsem jim ukázal, že to jde." O celkem 16 včelstev se tak nyní mladí Vyšehradští Včelaříci, jak se jmenují, starají v Jedličkově ústavu na Vyšehradě, v botanické zahradě v Tróji a na střeše obchodního centra Chodov. „Praha se tak po New Yorku a Londýně stala třetí světovou metropolí, která se může pochlubit včelími úly na střeše obchodního centra," podotkl Cafourek.
V dubnu plánují Vyšehradští Včelaříci otevřít další včelí stanoviště na střeše pražského hotelu Intercontinental v Pařížské ulici.
Na podporu včelařství organizuje Jiří Cafourek například různé soutěže – výtvarné i fotografické. Vše v rámci projektu Bez medu to nejde, což je tříletý projekt podporovaný Evropskou unií. „Kromě zmíněných soutěží natáčíme například naučná DVD, domlouváme pořady v televizi, organizujeme ochutnávky včelích produktů, účastníme se různých veletrhů, tiskneme letáky o medu, vydali jsme medovou kuchařku, zajistili jsme vytvoření aplikace pro chytré telefony," vysvětluje Jiří Cafourek.
Se včelami je to mravenčí práce
Podle dostupných informací v současné době působí na území Prahy 422 včelařů v 15 včelařských organizacích. Vyšehradští Včelaříci mají zhruba 25 mladých členů. Jejich vedoucí věří, že se počet zájemců o včelaření rozroste. Za vším ale stojí mravenčí práce.
„V plánu máme zřízení dalších včelích stanovišť v Praze i pomoc při založení nových kroužků mladých včelařů. Děti tato činnost baví, musíme je ale správně podchytit a trvale zaujmout. Je to drobná dlouhodobá práce, která však nese úspěchy. Kromě životního prostředí, kterému pomáháme, vyplňujeme smysluplně čas mladých lidí. A tak z této práce mám dvojnásobnou radost. Je to jako bychom „zabili" dvě mouchy jednou ranou," dodal Jiří Cafourek, propagátor včelařství, který sice nikdy nevlastnil vlastní včelstva, ale za včelami se vloni neváhal vydat například i do Mexika.
Kdo je…
… Jiří Cafourek
– bydlí v Rakovníku
– v Rakovníku vede poradnu a centrum krizové intervence pro rodiče a děti, kteří se ocitli v problémech
– je velkým propagátorem včelařství
– stojí za projektem Bez medu to nejde
– v Praze založil a řídí kroužek mladých včelařů, který se jmenuje Vyšehradští Včelaříci