Ženíšková ve čtvrtek novinářům řekla, že průtahy při zapsání organizace do rejstříku nevznikly vinou města. Pokud jde o ředitele, věří, že se ho personální agentuře podaří najít. Mimopříbramským zájemcům může město nabídnout služební byt.

"Pokud si vzpomínám, tak Šance měla v logu, že přinese do Příbrami úsměv, a já jsem rád, že konečně první příspěvek tímto krokem učinila," reagoval na výzvu opozice Vařeka.

Šance pro Příbram v prohlášení upozornila na to, že organizace zastřešující sociální a zdravotní služby ve městě vznikla rozhodnutím nynější koalice ANO a TOP 09 k loňskému 1. červenci, soud ji ale dosud nezapsal. Podle Ženíškové soud předpokládal, že jde o obchodní společnost, nikoliv příspěvkovou organizaci.

Právní ekvilibristika

Vařeka uvedl, že proces zápisu ze strany města nikdo nezdržuje, soud podle něj po městu požadoval dokumenty, které požadovat neměl. "Takže pak se to nějak opravovalo. Je to skutečně vysloveně právní ekvilibristika," dodal. Na rozdíl od firem je ale podle něj tato organizace právoplatná už samotným rozhodnutím zastupitelstva, nikoliv zapsáním do rejstříku.

Ženíšková tvrdí, že centrum normálně funguje a nic mu nebrání v podávání žádostí o dotace. Minulý týden podle něj požádalo o sedm milionů korun z evropských fondů na dětské skupiny a nyní zpracovává další žádost o 42 milionů korun.

Personální změny

Napětí mezi koalicí a opozicí vyvolaly i personální změny ve vedení centra. Na posledním jednání zastupitelstva se kvůli nim střetlo vedení města nejen s opozicí, ale i s odvolanou ředitelkou Jitkou Šperkovou. Radnici obvinila z toho, že jí vytýkala chyby, které údajně neučinila.

Vedení města to popřelo. Podle Vařeky Šperková neprokázala základní manažerské schopnosti. Byl jí zrušen pracovní poměr ve zkušební době, což je podle starosty normální věc.

Do konce ledna dočasně řídí Dušan Strakula, kterého opozice také kritizovala. V únoru a březnu ho má vystřídat Antonín Hejduk. Stálý ředitel by měl vzejít z výběrového řízení organizovaného personální agenturou. Ta už dala podle Ženíškové inzeráty do novin a zároveň vyhledává a oslovuje vhodné kandidáty.

Čtěte také: Zastupitelé Příbrami vyzvali starostu a místostarostku k rezignaci