Tato hrozba nad nemocnicí visí již nějakou dobu. V uplynulých měsících proto na základě obav zaměstnanců o provoz nemocničního oddělení vznikla i výzva za jeho záchranu. Tu zatím podepsalo na 1545 signatářů, mezi kterými jsou zaměstnanci nemocnice 
i občané Kutnohorska.

„Nečekali jsme takovou odezvu, ale je potěšující vidět, že občané za nemocnicí stojí, chápou její smysl. Možná to reflektuje i fakt, že co nemocnice přešla pod kraj, stabilizovala se a poskytuje kvalitní službu, a občané a pacienti to vnímají," předseda odborové organizace Jiří Havlovic.

Výzva byla předána na krajský úřad, ale i nadále pokračuje. Nemocniční personál věří, že počet podpisů není konečný.

Přes úspěch petice Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) uvažuje o omezení akutní lůžkové péče na kutnohorské chirurgii nadále. Původně se o celé situaci mělo rozhodnout do konce roku 2013, to se ale nestalo a termín byl prodloužen na 30. června letošního roku.

Protipólní cíle obou zúčastněných stran

Již v pondělí odstartují dlouhodobá jednaní, kterých se zúčastní představitelé kutnohorské nemocnice i ředitel Oblastní nemocnice Kolín 
Petr Chudomel. Ten zdůraznil, že do veškerých jednání vstupuje on, ředitel kutnohorské nemocnice Zdeněk Heřmánek i ostatní se snahou zachovat kutnohorskou nemocnice tak, jak je. „Naše postoje s VZP jsou ale naprosto protipólní. Budeme se muset sejít v nějakém bodu, který bude přijatelný pro obě strany," řekl ředitel.

Jaký bod to bude, nebyl 
Petr Chudomel schopný naznačit. S prázdnýma rukama ale k jednáním nepřistoupí. „Máme připravená nějaká variantní řešení, na kterých pracujeme několik týdnů, ale ty nemohu nyní zveřejnit. Nejprve se je musí dozvědět protistrana," podotkl s tím, že očekává i aktivní přístup Středočeského kraje, který je vlastníkem. Již pondělního jednání se má skutečně zúčastnit Jiřina Fialová, středočeská radní pro oblast zdravotnictví.

Petr Chudomel tedy připomněl, že zásadní bude názorový průnik VZP, vedení nemocnic a Středočeského kraje. Zároveň zdůraznil, že využijí celkového času, který je vytyčen: „Nikdo nesmí očekávat, že bude stanovisko hotové hned v úterý. V takových případech není rychlé rozhodnutí dobré."

Když to neklapne?

Co bude, když jednání nakonec skončí bez vzájemné dohody? „To v tuto nikdo neví," řekl Zdeněk Heřmánek. „Není možné to samozřejmě řešit nějak živelně a je třeba mít nějaký záložní plán, ale to je právě záležitost jednání s protistranou. Vše se tam bude pomalu odhalovat. Nemohu spekulovat, jaké teze a návrhy budou odhaleny v pondělí na jednání," řekl.