Zatím se Středočeskému kraji podařilo vyčerpat od roku 2007 patnáct miliard korun, některé projekty se ještě dokončují.

Skanzen v Kouřimi ukázal chyby

Opozice tvrdí, že vedení kraje nemá šanci investovat podle plánu a včas. „Domnívám se, že vedení kraje investiční přípravu podcenilo zejména personálně a organizačně. Banální důvod pro nerealizaci dlouhodobě připravovaného projektu za sto milionů korun v Kouřimi je varující," upozornil zastupitel Patrik Brodan (TOP 09) na chybu, kdy nebylo včas předáno staveniště skanzenu v Kuřimi. Evropskou dotaci ve výši 85,6 milionu korun pak musel kraj převést na jiné projekty.

Podle hejtmana Miloše Petery (ČSSD) všechny investice zdržuje skutečnost, že velká výběrová řízení, která kraj vypisuje, trvají relativně dlouho. „Někdo se odvolá, někdo chce další vysvětlení a potom se dostáváte do stavu, že se vám zkrátí doba mezi podepsáním smlouvy a předáním staveniště. Ta doba je tak krátká, že potom dojde, k čemu teď došlo," sdělil hejtman Miloš Petera.

Čtyři miliardy korun by si ve středních Čechách mohly najít své projekty nejen v kraji, ale také v řadě měst. „Hejtmanství by se mělo vyjádřit, zda zvládnou za jediný rok investici v řádu miliard, když podobný objem trvá normálně několik let. Lepší by bylo informovat poskytovatele evropských dotací, aby prostředky nepropadly a aby je mohly využít připravené obce a města," upozornil za opozici Věslav Michalik (STAN).

Ztráta dotace 
se nesmí opakovat

Středočeský kraj se rozhodl doplnit oddělení investic o odborníky, aby se neopakovala situace s kouřimským skanzenem. „Samozřejmě jsme si vědomi toho, že budeme muset posílit hlavně investiční oddělení," uvedl Miloš Petera, který prý už tímto úkolem pověřil ředitele krajského úřadu. Potřebují také minimálně dva kvalitní stavaře, kteří se budou zabývat stavbami.

Podle krajského radního pro kulturu Zdeňka Štefka (KSČM) bude nyní hejtmanství muset dát do skanzenu nějaké prostředky, aby se toto kulturní dědictví neznehodnotilo, a čekat na další možnost čerpání z Evropské unie. „Pro nás je to doopravdy závažná chyba, protože to znehodnotilo několikaletou práci celého týmu lidí," podotkl Zdeněk Štefka.

Zda bude potrestán nějaký konkrétní viník, zatím není známo. Podle zastupitele za opoziční ODS Tomáše Havlíčka by ze situace měli vyvodit odpovědnost nejen dotyční úředníci, ale 
i krajští politici.

Část z peněz určených původně na kouřimský skanzen, který čítal kolem deseti milionů korun, má být vynaložena na rozšíření areálu Polabského národopisného muzea v Přerově nad Labem o objekty lidové architektury ze středního Polabí. Skanzen se podle radního Zdeňka Štefka obohatí o pět objektů; jeden bude památkově chráněný 
a ostatní kopie. Návrh už krajští radní schválili na mimořádném jednání.