„Jakoby mi někdo vrazil nůž do srdce. Zajímalo by mě, kdo za tím stojí a proč tito velikáni museli padnout," obrátila se na vedení města během zasedání zastupitelstva Eva Rýpalová z Vlašimi s tím, že takové stromy rostou spoustu let a měli bychom si jich proto vážit.

Od hrobky tak zmizely stříbrné smrky, mohutná lípa, překrásné duby, které patří mezi nejvzácnější ve Vlašimi a nejsou ani v zámeckém parku. Podobné to je i v jiných částech města, třeba u kruháku nedaleko Lidlu. Stromy padly kvůli třetí etapě obnovy veřejné zeleně, který vyhlásila radnice, a pro Český svaz ochránců přírody Vlašim, která obnovu provádí, jej zpracovala soukromá firma Gardenline.

„Pro někoho jsou ty stromy krásné, ale my se potýkáme řadu let s tím, že nám sem chodí žádosti od mnoha lidí, kterým stromy vadí. Před řadou let je někdo vysadil, ale dneska rostou v blízkosti domů a lidem stíní nebo poškozují fasádu," odpověděl Evě Rýpalové místostarosta Karel Kroupa s tím, že letos bylo povoleno pokácet 15 stromů.

Rozpor se zákonem

Místostarosta ale neuvedl, že povolení kácet v rámci projektu skončilo podle vedoucí odboru životního prostředí Jany Zmeškalové už loni v prosinci a stromy u hřbitova padly až v únoru. Podle platných dokumentů po datu uplynutí lhůty a nejspíš tak v rozporu se zákonem.

Karel Kroupa neřekl ani to, že záležitost ohledně problematického kácení už si převzala a řeší Česká inspekce životního prostředí a v případě zjištění pochybení hrozí tomu kdo kácel, vysoké pokuty. „Potvrzujeme, že Česká inspekce životního prostředí případ kácení stromů ve Vlašimi šetří. Vzhledem k tomu, že šetření právě probíhá, není možné zatím poskytnout více informací," informovala mluvčí ČIŽP Pavla Sibřinová.

Jedině pokuta

„Pokud by inspekce zjistila pochybení, řeší se to jedině pokutou. Je pak na orgánu zohlednit výši pokuty podle podkladů," uvedla k obvyklému postupu vedoucí odboru životního prostředí MěÚ Vlašim Jana Zmeškalová. Pokutu by ale dostal ten, kdo držel pilu, protože si měl ověřit, že akce má všechny náležitosti. Postih se pro právnické osoby pohybuje v řádech statisíců až milionů.

A jaký je pohled ochranářů, kteří obnovu zeleně na zakázku města ve Vlašimi provádějí? „Jestli strom měl být pokácen v prosinci nebo v únoru, je fakticky jedno, protože ten strom už tam být nemá. To není meritum věci. Na starém hřbitově byl nadměrečný strom jen jediný, a to ta nejhorší suchá lípa. Ostatní byly podměrečné, na které ani povolení být nemuselo," necítí pochybení zástupce realizátora ČSOP Vlašim, Marek Lempochner.

Karel Chlumec