Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve středočeských nemocnicích letos přibyly lůžka i přístroje

Střední Čechy /ROZHOVOR/ - Vedení nemocnic ve spolupráci s pojišťovnami rozšiřují svoje spektrum výkonů i dostupnost vyšetření specializovanou technikou. V letošním roce si připravily novinky téměř všechny středočeské nemocnice.

29.3.2014
SDÍLEJ:

Miniinvazivní terapeutické multidisciplinární pracoviště endoskopického centra v Kolíně.Foto: Deník/Jana Martinková

Nasmlouvané služby od roku 2014Benešov - rozšíření o nové ORL pracoviště ve Vlašimi
Český Brod - geriatrické pracoviště
Kladno - nově nasmlouvané pracoviště rehabilitace (20 lůžek), screeningové kolorektální centrum - rozšíření spektra výkonů
Kolín - Miniinvazivní multioborové pracoviště jako součást endoskopického centra - přístroj angiograf - fluoroscop a radiologický systém Siemens Germany, neurologická ambulance speciální pro iktová centra
Kutná Hora - rozšíření o spektra výkonů ergoterapie, převzetí péče o diabetiky v Kutné Hoře
Mělník - umožněna širší péče v místě pro onkologické pacienty, v návaznosti na vyšší koncentraci porodů - rozšíření l neonatologie, nově nasmlouvané pracoviště rehabilitace (20 lůžek)
Mladá Boleslav - převzetí péče o diabetiky v Mnichově Hradišti,
Nymburk - pracoviště CT
Příbram - nově nasmlouvané rehabilitační pracoviště (20 lůžek), nutriční poradna

Pacientům tam nabídnou širší péči nebo nová lůžka pro větší pohodlí a efektivnější léčbu.

V roce 2014 navýšila Všeobecná zdravotní pojišťovna zálohy pro krajské středočeské nemocnice o 168 milionů korun. „Oblastní nemocnice Kolín, Kladno, Mladá Boleslav a Příbram a benešovská nemocnice tvoří pro Středočeský kraj páteřní síť akutní lůžkové péče. Zvýšení záloh je možné díky tomu, že ve srovnání s rokem 2013 vzrostly velké části nemocnic ve Středočeském kraji celkově předběžné úhrady ze strany VZP," uvedl mluvčí pojišťovny Oldřich Tichý.

Další rozšíření rovná se lepší péče

Záloha Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov vzrostla o 47 milionů. Pro oblastní nemocnice se jedná o osmiprocentní nárůst v porovnání s rokem 2013, ale i nemocnice typu Městec Králové, Nymburk obdrží až o 18 procent výší zálohu oproti roku 2013. Příspěvek na léčbu Crohnovy chorobu nebo hematoonkologii, které provádí v Kladně a Mladé Boleslavi, se zvýšil meziročně o osmatřicet procent.

Rozšíření výkonů se dočkala také kladenská nemocnice. Podle ekonomického a obchodního náměstka Jaroslava Pokorného potřebuje mít každé podobné zařízení široké spektrum výkonů, aby bylo pro pacienta přínosnější. „Profilujeme se jako špičková lůžková kapacita ve středních Čechách a v našem regionu. Samozřejmě musíme jít s dobou, protože když s ní nejdete, tak je jen otázka času, kdy péče půjde dolů," pomyslel si Jaroslav Pokorný. Podle něj se posunují lékařské postupy neskutečně dopředu. Zejména co se týká přístrojového vybavení i klasických medicínských postupů.

O nově nasmlouvané pracoviště rehabilitace usilovali v Kladně už léta. Rehabilitaci mají zejména ambulantní a ne se všemi pojišťovnami se jim podařilo dojednat lůžkovou část, která zpohodlní pobyt pacientů. „Hned po zákroku totiž nemusí být převážení někam jinam a můžou rovnou absolvovat rehabilitaci se vším všudy. Pro pacienty je to velký přínos," vysvětlil náměstek Jaroslav Pokorný. Zvláště u lidí po cévní mozkové příhodě předurčuje přesnost a rychlost po operaci úspěšnost celkového léčení. Každá hodina může později hrát roli. Nová lůžková oddělení budou sloužit i pro po-
operační rehabilitaci kyčlí nebo endoprotéze.

Na počátku letošního roku byla v nemocnici Český Brod otevřená nová geriatrická ambulance. „Otevřením této ambulance chceme reagovat na současnou situaci, kdy dochází k prodloužení střední délky života, k prudkému vzestupu absolutního počtu osob nad pětašedesát let a též k vzestupu relativního počtu starších osob v celkové populaci," vysvětlila ředitelka nemocnice Hana Dokoupilová. Nejprudší nárůst podle ní zaznamenává skupina nejstarších osob nad osmdesát let. Tím narůstá specifická problematika sociální, ekonomická a v neposlední řadě i medicínská.

Základní úkoly nové českobrodské ambulance jsou léčebně preventivní. Jedná se o diagnostiku založenou na objektivním testování soběstačnosti a závislosti, dále psychosociální hodnocení a komplexní léčení určených forem patologického stárnutí a stáří.

„Diagnostikujeme a léčíme specifické syndromy vázané na věk, vyhodnocujeme zdravotní a funkční stav seniorů a zpracováváme individuální rekondiční programy," doplnila Hana Dokoupilová. Problematikou seniorů se zabývají také z pohledu zanedbání nebo týrání. Podle ředitelky českobrodské nemocnice mají nemoci ve vyšším věku významný sociální dopad, kdy může dojít k předčasné invaliditě, ke ztrátě soukromí a ke vzniku závislosti na pomoci jiných osob.

Prospěšnost zařízení potvrzuje i starosta Českého Brodu Jakub Nekolný. „Stejně jako v celém státě dochází i v našem městě ke stárnutí populace, které pak s sebou přináší ve vyšší míře sociální, ekonomické a zdravotní problémy," sdělil Jakub Nekolný. Rozšíření poskytování zdravotní péče ve městě vychází vstříc současným trendům. Podle starosty poptávka po takovéto péči určitě existuje.

Dlouhé jednání 
s pojišťovnami

Miniinvazivní multioborní pracoviště funguje v nemocnici v Kolíně už od jara 2012. Teprve teď se ale podařilo nasmlouvat služby se zdravotní pojišťovnou. „Není to novinka. Snažili jsme se už dříve vést jednání, protože na těchto pracovištích se začaly dělat nové výkony. Jednání byla poměrně dlouhá. Pojišťovny se zdráhají nasmlouvat nové výkony, protože tím finančně zatěžují systém," objasnil zástupce ředitele pro provoz a ekonomiku Roman Uhlík. Nakonec ale pojišťovny přesvědčili, že podobné výkony budou na místě a prospěšné.

V Nymburku na konci února otevřeli nové radiodiagnostické a sonografické oddělení za 26 milionů korun. Město získalo na projekt modernizace dotaci od Evropské unie ve výši osmnácti milionů korun. Ředitelka nemocnice Alice Opočenská vidí v novém pracovišti obrovské plus pro pacienty a lékaře.

„Díky novému tomografu se zkvalitní a zrychlí diagnostika na dnešní požadovanou úroveň. Je efektivnější, a tím pádem přináší jak časové, tak i ekonomické úspory při nižší radiační zátěži pro pacienta. Pacienti rozdíl ve vybavení poznají hlavně zvýšením komfortu během vyšetření a rychlejší a přesnější diagnostice," sdělil ředitel Vratislav Švorčík ze společnosti Siemens, která veřejnou zakázku pro nymburskou nemocnici vyhrála.

Příbramská nemocnice plánuje nutriční poradenství

Mluvčí Oblastní nemocnice Příbram Monika BouškováVedení nemocnice v Příbrami se letos podařilo dojednat s pojišťovnou nových dvacet lůžek na rehabilitačním pracovišti a také otevření nutriční poradny. Mluvčí příbramské nemocnice Monika Boušková také odhalila, že plánují přesunutí některých oddělení do jednoho komplexu.

Co je v příbramské nemocnici nového?
Máme nasmlouvanou lůžkovou rehabilitaci, takže máme lůžkové oddělení při našem centru komplexní rehabilitační péče.

Kdo se tam všechno léčí?
Jsou tam hospitalizování pacienti zejména po cévních mozkových příhodách a po operacích pohybového aparátu. Je to zaměřeno na intenzivní rehabilitaci.

Co dalšího připravujete pro pacienty?
Jednáme s pojišťovnami o nastolení nutriční poradny. Ještě v tomto roce bychom ji chtěli zavést. Je to poradenství, co se týká stravy u pacientů, kteří drží dietu z titulu svého onemocnění, nebo u onkologických pacientů a dalších. I když se někdo rozhodne zhubnout, tak ji může navštívit, protože obezita je diagnóza.

Prý jste otevřeli i nové oční oddělení?
Oční máme v rámci pojišťovny. Měli jsme oční oddělení, nicméně ho máme otevřené v nových prostorách s novou přístrojovou technikou jak na sálech, tak na ambulancích.

Budete zkvalitňovat i ambulantní péči?
Příbramská nemocnice se chce soustředit na ambulantní péči a naše pacienty. Například interní oddělení má mnoho odborných ambulancí a poraden. Nemocnice disponuje dvěma areály, takže bychom rádi, aby pacientům odpadlo dojíždění mezi nimi.

Jak to provedete?
Zrychlíme a zdokonalíme diagnostiku ambulancí i jejich pracovišť, které jsou v tuto chvíli situovány v areálu II na Zdaboři. Nemocnice ho ještě letos chce přemístit do areálu I, kde by vzniklo komplexní centrum interního oddělení.

Budete přesouvat i jiné oddělení?
Chceme také přemístit onkologické centrum nemocnice. To proto, že onkologické pacienty fyzicky přiblížíme k dalším oborům včetně zobrazovacích metod. Nemocnice má magnetickou rezonanci, CT i další metody, které jsou u toho onemocnění nejčastěji používány.

Autor: Pavla Janoušková Mgr.

29.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předseda strany zelených Matěj Stropnický

Stropnický věří, že se jeho Zelení vrátí do Sněmovny

Předvolební debata Deníku: Ivan Bartoš
51

V televizi zabodoval Bartoš, Babiš působil unaveně, hodnotí experti

Střípky z debaty: Šlechtová u pozadí koně, Bartoš v koloně či letmý polibek

/VIDEO/ Co by udělal předseda SPD Tomio Okamura, když by si ministryně Karla Šlechtová zvrkla kotník? Proč se Michaela Marksová nerada fotí při výstupu z auta? Superdebata Deníku nebyla jen o politice.

Jsem gay, prohlásil den před volbami šéf zelených Matěj Stropnický

Předseda Zelených Matěj Stropnický dnes oznámil, že je homosexuál. Vyjádřil se tak ke spekulacím bulvárních médií. O svém soukromí mluvit neplánoval, voliči by ale podle něj tuto informaci vědět měli.

Praha nemá dopravní strategii, tvrdí starosta Prahy 6

/ROZHOVOR/ „Do vztahů mezi Prahou a místními radnice se příliš promítá stranická politika a zvlášť výrazné to bylo v předvolební době,“ tvrdí starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP09). Podle něj by mělo být politizování všeho včetně třeba vedení linek autobusů nahrazené snahou o konstruktivní spolupráci. Zvlášť pak v řešení dopravy, která je nejpalčivějším problémem Šestky.

Petr Pravda: Oblíbení starostové mohou stranám přinést dobré výsledky

Politolog Petr Pravda řekl Pražskému deníku: "Oblíbení starostové městských částí mohou stranám přinést dobré výsledky." Už zítra půjdou (nejen) Pražané k volebním urnám a budou volit své poslance. Má smysl v letošních volbách kroužkovat jednotlivé kandidáty? Jak politikům pomáhají v bojích o voliče sociální sítě? 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení