Při jednom školení členů jednotky výfuk zasáhl odborníky, kteří dohlíželi, zda dobráci z Prahy-východ postupují tak, jak mají. S technikou mají zdejší dobráci trochu problém i při soutěžích v požárním sportu, kterých se účastní. Občas jim nadějný výsledek překazí právě technika, když nefunguje jak má, jindy nese vinu i člen sboru.

„Bývalý velitel se nám při soutěži zamotal do hadic, takže jsme ho táhli přes půl hřiště," zavzpomínal s úsměvem velitel výjezdové jednotky Miloš Makal. Společně s ním se smějí i další dobráci. Celkem má Sbor dobrovolných hasičů Škvorec 107 členů. Z nich je 54 mužů, 21 žen a 32 dětí.

Právě děti jsou u sboru novinkou. „Po 20 letech se nám podařilo obnovit mladé hasiče. Snažili jsme se o to delší dobu, ale až minulý rok jsme je dali dohromady. Přihlásilo se nám kolem 40 dětí," řekla Jana Komárková, která pomáhá s tréninkem mladých hasičů. V nich jsou děti od osmi do 14 let.

Vodní mlha a pěna

Dobrovolní hasiči zaujali děti hasičskou výbavou, kterou přinesli do místní školy žákům na ukázku. Poté je pozvali na obhlídku techniky, kterou mohou děti znát i z dalších akcí, jež městys nebo hasiči přes rok pořádají. Podle Makala je z hasičské techniky oblíbený přetlakový ventilátor na odsávání kouře. Ten totiž umí i vodní mlhu a pěnu, kterou dobráci využívají hlavně při dětských dnech.

Zábavu si děti, které jsou v mladých hasičích, užijí i na závodech. Hasičská drobota se nyní už druhým rokem účastní soutěží, na kterých si vede podle Komárkové slušně. Nejúspěšnější je však ve sboru družstvo žen, které se rovněž zformovalo před dvěma lety. Nedávno dokonce ženy slavily první místo.

Na závody jezdí sbor po okrsku, zúčastňuje se Podlipanské ligy a soutěží pořádaných okolními sbory. Vlastní soutěž zatím středočeští dobráci nedělají, ale rádi by jednou tuto skutečnost změnili. Vše je však zatím ve fázi příprav.

Jak hlasovat pro Škvorec?Pošlete co nejvíce SMS ve tvaru DOBRACI SKVOREC na číslo 900 11 04. Pozor! Hlasy pro hasiče ze Škvorce posílejte do pátku 11. prosince 2015 do 15 hodin. Počet SMS z jednoho telefonního čísla není omezený.

Sboru se však nedaří jen v závodech, jak potvrzují diplomy a poháry, jimiž se pyšní jejich klubovna. Zvládají zde i držet tradici, na níž se podílí. „Asi 20 let je zdejší tradicí staročeský máj, který se zde slaví každý lichý rok," popsal starosta SDH Škvorec Vladimír Havránek.

Jak už název napovídá, jedná se o akci, která se koná v květnu. Vše začíná v pátek tím, že se jede do lesa vybrat májka, jež se následně podetne, oloupe a postaví. Do sobotního rána se pak u ní drží hlídka, aby jí nikdo neukradl. „Májku nám zatím nikdo neukradl, ale ve vedlejší obci začali s touto tradicí také a střídají se s námi. Staví ji vždy v sudý rok," řekl Havránek.

Den předem se rovněž rozdají břízky všem mladým svobodným dívkám, které jsou na světě alespoň 15 let. Pokud stromek ozdobí, dají tím najevo, že si přejí být v sobotu vytancovány, čímž se přijmou podle starosty sboru do místní chasy. Součástí veselí je i volba královny májů a vydražení májky. Večer pak patří májové zábavě. Jedinou nepříjemností je, že počet dívek k vytancování se snižuje. „Dříve jich bylo kolem 50, teď tak do 20," vysvětlil Makal.

Vlastní prapor

Není to však jediná akce, na které se zdejší dobráci podílí. Na leden připravují hasičský ples a maškarní karneval, během roku pak pořádají třeba ještě dětský den, nebo ukazují hasičskou techniku při jarmarku.

Minulý rok oslavili škvorečtí dobráci kulaté výročí. Jejich sbor slavil 125 let od svého založení. Při této příležitosti si nechali vyrobit vlastní prapor, na který hasiči přispívali. Z jedné strany je škvorecký zámek s patronem hasičů svatým Florianem, z druhé strany je znak Škvorce.

Městysu pomáhají i jinak, než jen kulturním povyražením. Zhruba dvacetkrát za rok vyjíždí dobráci po okolí k zásahům. Jde hlavně o technické zásahy a požáry. Naposledy hasili samovznícený kompostér. Ruku k dílu dali i při velkých požárech. Kupříkladu pomáhali u Světlic, kde vzplálo deset hektarů lesa. Na pomoc tehdy přiletěla s vakem plným vody i helikoptéra.

Pravidla soutěže Dobráci rokuProjekt Českého rozhlasu Region ve spolupráci se středočeskými regionálními Deníky a Pražským deníkem potrvá do konce června příštího roku, kdy vše vyvrcholí velkým finále.

Vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem v ceně 100 tisíc korun. Každý týden se tým ČRo Region spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypraví do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů ve středních Čechách a v regionech Praha-západ a Praha-východ.

V pátek po patnácté hodině si na vlnách ČRo Region 100,5, případně 100,7 FM poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů. Reprízu naladíte v neděli po patnácté hodině. Každou sobotu pak v Deníku najdete reportáž z natáčení. Pro daný SDH můžete hlasovat vždy od páteční patnácté hodiny celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také v patnáct hodin a začne následné hlasování pro další SDH.

Hlasovat lze prostřednictvím SMS na telefonní číslo 900 11 04, zprávu piště ve tvaru: DOBRACI (mezera) název sboru. Cena jedné SMS jsou 4 koruny. Podrobnosti o soutěži najdete na webu: www.dobraciroku.cz.