„V současné době Městská policie v Kutné Hoře provozuje na území města patnáct kamer. Některé z nich jsou zaměřeny spíše na sledování dopravy, jiné na ochranu majetku a veřejný pořádek," uvedl velitel městské policie Oldřich Kubový.

V Čáslavi v současnosti na bezpečnost v okolí náměstí Jana Žižky z Trocnova dohlíží deset kamer pevných a jedna kamera přenosná. Tu umisťují policisté například na hřbitov, aby zde zabránili krádeži věcí z hrobů a dalším projevům vandalství.

„V budoucnu chceme rozšířit systém o kameru, která bude na křižovatce U Tří svatých, a pak i v ulici Za Rybníkem. Ta zde bude snímat hráz Podměstského rybníku," řekl starosta Jaromír Strnad.

Rozšíření počtu kamer si podle něho vyžádali občané města. „Snažíme se mít zmonitorováno především centrum, ale postupně rozšiřujeme monitoring i na periferie Čáslavi," dodal Jaromír Strnad. 

Nejdřív volby, pak kamery

Po bezpečnostním kamerovém systému touží i další obce na Kutnohorsku. K větší bezpečnosti a udržení pořádku v centru obce by pomohly kamery například ve Zbraslavicích. „O zřízení kamerového systému jsme již přemýšleli a řešit jej budeme opět po podzimních volbách," uvedl starosta obce Ondřej Havlovic.

Kamery by se ve Zbraslavicích podle jeho slov využily především pro monitoring náměstí, zejména v noční době v letních prázdninách. Kamery by pomohly nejen udržet pořádek, ale šlo by tak i zamezit případnému ničení majetku.

„Měli jsme zde například vyvrácené značky. Prozatím na situaci na náměstí dohlíží policisté z místní služebny, kteří tudy v noci několikrát projdou. To však mohou pouze v případě, že nemají noční výjezd do okolí Zbraslavic, které mají rovněž na starosti," vysvětlil starosta.

Právo na nákup kabelů

I ve Zruči nad Sázavou si zatím město v rámci bezpečnosti musí vystačit se strážníky místní policie. „Máme vytipováno několik rizikových míst, ale pořízení kamer je věcí nákladnou a problematické je i vyhodnocování záznamů, které by musel vykonávat nejméně jeden strážník," popsal situaci tajemník Městského úřadu ve Zruči nad Sázavou Ivo Novák.

Podmínky pro případné budoucí zavedení kamerového systému jsou ale ve Zruči již připraveny. Ve městě se pokládá optická síť, při které si město nechalo právo na nákup rezervních kabelů.

Svůj kamerový systém by si rádo do budoucna prosadilo i vedení Vrdů. Podle starosty Josefa Herouta město plánuje jeho zřízení zejména na místech s větší koncentrací obecního majetku. Kamery by tak měly dohlížet také na okolí místní čističky odpadních vod a vodojemu.

Někde to jde i bez kamer

Bez kamer si zatím v nepříjemných situacích muselo poradit i vedení městyse Kácov. Starostka Soňa Křenová uvedla, že se zde v minulosti potýkali s tím, že občané odhazovali po ulicích odpadky.

Starostka uvedla, že problém byl nakonec vyřešen úpravou místního prostranství, které bylo opakovaně terčem nepořádníků. Od té doby je v obci klid. „Už jsme neměli a nemáme potřebu o zřízení kamerového systému uvažovat," dodala starostka.

Zástupce velitele: Kamery se rychle vyvíjejí. Ta, kterou dnes koupíte, bude za rok již zastaralá

Zástupce velitele Městské policie Kutná Hora Václav MarečekKamerový systém je v Kutné Hoře instalován již od roku 1999. O tom, jak funguje a co obnáší péče o kamery, jsme si povídali se zástupcem velitele Městské policie Kutná Hora Václavem Marečkem.

Jaké lokality a za jakým účelem všeobecně kamerový systém v Kutné Hoře sleduje?

Jsou to především místa, kde dochází k častým dopravním nehodám, a pak také místa, kde ve zvýšeném množství dochází k trestné majetkové činnosti.

Jak kamery fungují a kolik lidí má na starost sledovat záznamy?

Kamery jsou nastaveny tak, že snímají konkrétní vybraná místa. Jsou napojeny na optickou síť, díky které je zajištěn lepší signál. Záznam z kamer sleduje v sídle Městské policie Kutná Hora vždy jeden k tomu přidělený strážník, přičemž i tato jeho činnost se řídí pravidly zákoníku práce.

Jak je to s přenosem signálu?

Dříve se signál přenášel vzduchem, což způsobovalo jeho výpadky. Nyní se kamerový systém napojil na optickou síť. Zde je výpadek signálu možný pouze při přerušení optického kabelu.

Jak dlouho přibližně kamery vydrží a jak často je potřeba je opravovat?

Kamery mají záruku tři roky. Jejich životnost činí přibližně pět až šest let. Spíše je problém, že kamery se velice rychle vyvíjejí a tak kamera, kterou dnes koupíte, bude už za rok poměrně zastaralá.

Stalo se již, že byla některá z kamer odcizena?

Takový případ jsme zde zatím neměli. Kamery umisťujeme schválně vysoko, přibližně pět metrů. Na ně by vandalové neměli dosáhnout. Stalo se nám ale, že kamery byly vypáleny při bouřce.

Jakými podmínkami se pořízení kamerového systému řídí?

Jde o velice přísné podmínky, které se řídí zákonem o ochraně osobních dat a soukromí. To vlastně občanům při sledování narušujete, jelikož sledujete veřejný prostor. Nutné je povolení od obecní policie nebo státní policie. Při zřizování kamerového systému je potřeba přesně určit, jak bude se záznamem nakládáno, kdo bude mít jeho sledování na starosti. Člověk u nás zanechává elektronický otisk. Pracuje s citlivými údaji, proto je potřeba mít tyto záležitosti ošetřené.