Ministerstvo si totiž vedle Benešova a jeho Pražských kasáren vytipovalo pro vznik pobytového zařízení pro žadatele o azyl i čtyřtisícové Králíky. Jenže do přestavby tamního bývalého dětského výchovného ústavu by muselo investovat.

Na rozdíl od Benešova. Benešovská Pražská kasárna je totiž kompletně přestavěna a ještě nedávno sloužila jako ubikace pro vojáky. Ti se z Benešova stáhli, ale objekt je i nyní připravený k okamžitému nastěhování. Všechno tak hraje „pro" Benešov.

I když je situace pro sídlo u Konopiště se šestnácti tisíci lidmi z pohledu zmiňovaného tématu hodně vážná, rozhodně není zoufalá. Potvrdil to starosta města Petr Hostek. 

„Když jsem se dozvěděl, jak ministerstvo vnitra rozhodlo o Králíkách, hovořil jsem s vysokým ministerským úředníkem a zjistil, že šance Benešova na to, aby i naše město bylo vyškrtnuto, podobně, jako Králíky, nejsou nulové," řekl lídr benešovské radnice. 

Starosta je optimista

Současně potvrdil, že vedení města tak, jak ho zavázalo pondělní zastupitelstvo, vede intenzivní rozhovory s funkcionáři centrálních úřadů. Pro svou věc tak už dokázali lídři Benešova získat i další mocné přímluvce, poslance.

„Jsem optimista a věřím, že se náš boj podaří dotáhnout do pro nás zdárného konce, tedy že v Benešově nebude žádné zařízení pro migranty," připomněl starosta Benešova. Zda se to nakonec povede, ale není ani teď jisté.

Zatímco ve čtyřtisícových Králíkách, které zůstaly s Benešovem až do „finále" záměr ministerstva vnitra vyvolal prudkou nesouhlasnou reakci radnice, obyvatel i Pardubického kraje a díky tomu byla tahle možnost zrušena, Benešov se v nezáviděníhodné situaci ocitl jakoby znenadání. Jenže o záměru ministerstva vnitra získat vojskem opuštěnou budovu Pražských kasáren, píše Benešovský deník už od července roku 2015.

A i když ministerstvo ještě v půli ledna tvrdilo, že vlastně ani neví, co s Pražskými kasárnami, pokud je od ministerstva obrany získá, zamýšlí, vyšlo teď najevo, že už na začátku prosince ministerští úředníci jednali s vedením města o možnosti zřízení migračního centra v Pražských kasárnách. A když zjistili, že radnice s takovým využitím kasáren zásadně nesouhlasí, celá záležitost utichla. V samotném Benešově doslova.

Boj diplomatickou municí

Vedení města totiž šestici ministerských úředníků slíbilo, že o záležitosti do doby, než se ministerstvo vnitra rozmyslí, co dál, pomlčí. A tak se také stalo… „Tohle opravdu nemohu pochopit," ťal do vlastních řad jeden ze zastupitelů Volby pro město, která tehdy ovládala benešovskou radnici.

„Mohla to být dokonce i provokace, která se teď hodí současnému vedení města k politickým bodům. Vždyť ministerstvo vnitra ovládá ČSSD," přemítá místní politik o situaci, o níž se nyní v Benešově hovoří stejně často, jako o samotném záměru vnitra poslat do města migranty. „Vždyť my jsme tu pro naše voliče i ostatní obyvatele města, ne pro úředníky z Prahy," dodal.

I když slova starosty Petra Hostka (ČSSD) dávají obyvatelům města naději, že pobytové středisko pro žadatele o azyl v Benešově nevznikne, jistota to samozřejmě není. Co by se dělo, kdyby kauza nedopadla ve prospěch Benešova?

„Zatím bojujeme diplomatickou municí. V případě, že by ministerstvo vnitra neustoupilo od svého záměru, nevylučuji protesty stejnou formou, jak to udělali v Králíkách. Pokusili bychom se získat podporu Středočeského kraje i obyvatel města. Ale vzhledem k tomu, jak se naše úsilí vyvíjí, musím velmi ocenit aktivní přístup pana ministra Chovance a jeho týmu," dodal starosta Benešova Petr Hostek.

Čtěte také: Kvůli migrantům bude starosta Benešova leštit ministerské kliky