Ti, kdo netrvají na kavkazské jedličce, která je podle prodejců dlouhodobě jedním z nejoblíbenějších vánočních jehličnanů, si mohou zajet vybrat stromeček přímo do lesa. Pod vysílačem na mělnickém Chloumku mají sice zákazníci omezený výběr co se druhů stromků týče, tvarů a velikostí tam však každý najde dostatek.

Podle majitele části tamního lesa Jana Hartmana, který vánoční stromečky prodává, jdou borovice černé na odbyt. „Stromky z našeho lesa prodáváme už asi patnáct let. Máme borovičky a smrk pichlavý, nejčastěji lidé chtějí borovici kolem dvou, dvou a půl metru," vypráví muž, který každý rok v lese vysadí až pět tisíc nových jehličnanů.

„Bývají tříleté a dalších zhruba sedm let je ještě necháváme růst," přibližuje podnikatel, pro něhož je prodej vánočních stromků hlavně zpestření běžného dne a dodržením mnohaleté tradice. I proto jsou už pět let ceny jeho stromečků stále stejné.

Jenom prase chybí

Na pozemku o rozloze pět a půl hektaru má Jan Hartman lesní školku. Zákazník, který si nevybere z předem nařezaných jehličnanů, si tam může přijít vybrat svůj vlastní stromek.

„Pokud někdo přijde a chce nějaký speciální kus, tak si hodíme přes rameno ruční pilku a jdeme tam s ním. Je to jako v té reklamě na českou limonádu, jenom prase nám chybí," směje se muž, kterého mohou lidé uprostřed chloumeckého lesa najít i o víkendech až do setmění. „Ale třiadvacátého končím v poledne a až do pětadvácátého mě tu nikdo neuvidí," dodává nekompromisně.

A proč vlastně půjde na druhý svátek vánoční do práce? „Někdy totiž přijedou cizinci z některé z východních zemí a chtějí stromeček. Přitom já většinu stromků na Štědrý den vezmu a odnesu ovečkám, aby je okousali. Takže jim je o den později musím zase vzít," popisuje s nadsázkou Jan Hartman.

Zmrzlá voda nevadí

Ať už budete mít doma borovici, smrk nebo jedli, je dobré vědět, jak se o stromek postarat, aby vydržel co nejdéle zelený a předčasně neopadal. Podle zahradníka Petra Krejčího je důležité stromeček před Vánoci uskladnit na chladném, ale suchém místě. „Poté, co ho přinesete domů, seřízněte kmínek, nejlépe našikmo. Pak dejte stromek do vody. Vůbec nevadí, pokud voda zmrzne," říká zkušený pěstitel.

„Až ho budete přenášet do bytu, nechte ho chvíli třeba na chodbě, aby změna teplot mezi zimou venku a horkem uvnitř domu nebyla příliš velká," upozorňuje a dodává, že je nejlepší pořídit si stojan, který se dá naplnit vodou. „Když stromek opět seříznete, vydrží vám klidně až do února," uzavírá Petr Krejčí.