„Cílem je upozornit na číhající nebezpečí, která mohou zažít cestující na nádraží i ve vlaku – a především nebezpečí spojené s nezodpovědným chováním v prostoru kolejiště a železničních přejezdů," poznamenala Pučelíková. Na to, jak špatně mohou dopadnout lidé, kteří zbytečně riskují a nerespektují bezpečnostní pravidla, podle jejích slov upozorňuje i videodokument, který je pro návštěvníky připraven. Pochybení má často tragický konec, konstatovala policistka.

Rady, jak se vyvarovat nebezpečného chování 

Při hostivické zastávce oslovila mládež nejen Pučelíková, její kolegyně Jana Dětská a policejní preventistka z Prahy-západ Barbora Schneeweissová, ale promluvil i Věroslav Nejman za České dráhy. Ten připomněl smutné případy, které během dlouholetého působení ve funkci drážního inspektora viděl na vlastní oči – a přidal i rady, jak se vyvarovat nebezpečného chování.

Ty doplnily i informace o trestní odpovědnosti v případě porušení zákona. „Zazněly také rady spojené s tím, jak se mají zachovat v případě obtěžování při cestě vlakem, okradení nebo napadení. Zmíněna byla také trestná činnost na vlakových nádražích v podobě sprejerství – včetně důsledků takového jednání," poznamenala Pučelíková.

Čtěte také: Jak přežít maléry a jak se jim vyhýbat?