„V prvé řadě chci zdůraznit, že v tomto projektu navazuji na práci mojí předchůdkyně Jany Plamínkové a s radostí konstatuji, že je na co navazovat. Ekocentrum Prales s projektem Dřevák je přesně ta forma ekologické výchovy, která má podle mého přesvědčení hluboký smysl a jedna návštěva třídy dá školákům mnohem více než suchá konstatování o ochraně přírody ve školních osnovách,“ uvedl v tiskové zprávě Petr Hlubuček (STAN), náměstek primátora Zdeňka Hřiba pro životní prostředí.

Jeho stranická kolegyně Plamínková byla součástí minulé koalice pod vedením ANO a jako jedna z mála nečelí kritice nové pražské vlády. Zelenou politiku každopádně sliboval Hlubuček po nástupu do funkce a nyní si chválí projekt ekocentra v Kbelích, které je od roku 2016 budováno v areálu bývalé okrasné školy a zahradnictví na okraji pražské městské části. Středisko spravují Lesy hl. m. Prahy, příspěvková organizace magistrátu.

Areál je podle Hlubučka svou dispozicí pro ekologickou výchovu ideální. „Má slušnou dopravní obslužnost, je z minulosti zalesněn a má dostatek prostoru pro další výsadbu dřevin,“ píše se ve zprávě magistrátu hlavního města. „Pro mne je výzva, aby toto nádherné centrum získalo v následujících letech daleko širší záběr v rámci školních zařízení z celé Prahy,“ vysvětluje svůj záměr náměstek Hlubuček, protože nyní ekologické středisko slouží především pro školky a školy v okolí.

Nově teď zájemci o „ekovýchovu“ mohou obdivovat dům přírody Dřevák, který je „praktickou ukázkou možností dnešních dřevostaveb včetně například klasické střešní krytiny doplněné takzvanou zelenou střechou z přírodních materiálů a suchomilných rostlin“. V zimě v Dřeváku budou podle primátorova náměstka pro životní prostředí probíhat především tvořivé dílničky. V létě pak poskytne zázemí pro programy na poznávání „obyčejné“ přírody - například života hmyzu. Pražské lesy by rády pořádaly také včelařské, zahradnické nebo třeba výtvarné workshopy pro děti, ale taky pro dospělé. Do budoucna se plánuje také venkovní učebna pro výuku na čerstvém vzduchu.