„Jaká bude cena piva, vám zatím neřeknu. Ceny ale budou nastaveny pro Pražany, a ne pro turisty,“ uvedl za Vinohradský pivovar Jan Korselt.

„Chceme, aby sem lidé rádi chodili a rádi se vraceli,“ dodal s tím, že koncept gastroprovozu nebude založen pouze na pivu. Ze zámečku by se tak neměla stát lidová pivnice.

Provozovatel plánuje na balkoně otevřít kavárnu a v přízemí uvnitř a na venkovní terase restaurace by rád pořádal koncerty a nejrůznější kulturní akce.

Hlavní město vybralo provozovatele Šlechtovy restaurace ve výběrovém řízení s předstihem. „Oslovili jsme deset firem, z nichž šest odpovědělo. Hledali jsme společnost, které kromě gastronomie nabídnou i kulturní program,“ uvedl Vlastimil Ježek, ředitel Obecního domu, který objekt spravuje. „Zatím se bavíme o smlouvě na deset let, ještě ladíme detaily pronájmu,“ dodal Korselt. Jakou nabídne rozlehlý objekt kapacitu ale zatím rozhodnuto nebylo.

Opravy zchátralé budovy začaly před dvěma lety a vyžádají si na 120 milionů korun. Hotovo by mělo být do konce roku. Po dokončení se bude jednat v podstatě o repliku původního stavu.

Provozovatel si objekt příští rok vybaví a na letní sezonu poprvé otevře. „Od provozovatele si slibujeme dobré pivo a občerstvení za dobré ceny. Zároveň přinese do Šlechtovky kulturní život,“ uvedla radní pro oblast kultury Hana Třeštíková (Praha Sobě).

Původně lovecký zámeček ze 17. století byl postaven pro císaře Leopolda I. v Královské oboře. V letech 1855 a 1856 byl přestavěn podle plánů architekta Bernarda Gruebera v novogotickém stylu na zahradní restauraci. V roce 1882 si ji pronajal živnostník Václav Šlechta. Jeho rodina ve Stromovce zůstala až do druhé světové války. „Byl to státní majetek a rodina Šlechtů se o něj výborně starala,“ uvedla historička Petra Hoftichová.

Barokní skvost chátral půl století

V letech 1978 a 1980 došlo ke dvěma zničujícím požárům. „Stát měl vyhořelou stavbu převést restaurátorským ateliérům, což ale nevyšlo,“ dodala Hoftichová. Skvost barokní architektury tak více než 40 let chátral. V 90. letech minulého století vznikly občanské spolky snažící se o za záchranu Šlechtovky a do správy jí dostala sedmá městská část. Té ale chyběly peníze na opravu a jednání s magistrátem se táhla.

Povodně v roce 2002 pak Šlechtovku zaplavily do výšky čtyř metrů a zanechaly z ní jen ruiny. „Rekonstrukce se oddálila kvůli povodním i výstavbě tunelu Blanka, který vede přímo pod budovou. Vzhledem k tomu, že se protahovala její dokončení, oddalovala se i rekonstrukce,“ uvedl starosta městské části Praha 7 Jan Čižinský (Praha sobě).

Krůček od oprav byla po roce 2010 za primátora Bohuslava Svobody, přednost ale dostal aquapark Šutka. Osud kulturní památky pak vyřešila až následující politická garnitura.