Zjišťovali jsme proto pravdu u osob nejpovolanějších a oslovili Policejní prezídium České republiky. Plukovník Tomáš Kaštánek z ředitelství pro zbraně a bezpečnostní materiál nám sdělil následující:

„V Bunkru v Drnově, který spravuje občanské sdružení 
v čele s jeho předsedou Matějem Loudou, jsme provedli standardní bezpečnostní kontrolu. Prověřovali jsme kromě toho i další informace, které jsme obdrželi. Prověrkou bylo zjištěno, že se skutečně v bunkru nachází zmíněná pyrotechnika - raketa pro protivzdušnou obranu, která je však neaktivní a nehrozí ohrožení života, zdraví ani majetku," zdůraznil Tomáš Kaštánek.

Není důvod k obavám

Podle jeho slov policejní akce 
v areálu ale ještě definitivně neskončila a veškeré výsledky budou známy nejdříve 
v následujících dnech. Přesto nemusejí mít lidé podle Kaštánka v žádném případě obavy. „Skutečně není důvod se bát. Ani to, že jsme areál nechali uzavřít, není pravda. Naší kontrole předcházela ještě i návštěva z ministerstva obrany. Pokud vím, tak objekt je nepřístupný kvůli potřebám filmařů," dodal Kaštánek.

Jak zjistil Kladenský deník, kontroverzní raketa se dostala do Drnova tak, že občanské sdružení Bunkr Drnov ji zhruba před třemi lety získalo od společnosti, která provádí znehodnocování munice a zakoupilo ji jako muzejní exponát s platnou dokumentací.

Předseda občanského sdružení

„Raket máme v expozici vícero. Všechny jsou však samozřejmě znehodnocené 
v souladu se zákonem 
a slouží jen jako exponáty 
v našem muzeu," ujistil předseda sdružení Bunkr Drnov Matěj Louda a dodal: „Máme licenci na nakládání s bezpečnostním materiálem. Kontrola u nás žádné závady neshledala. Možná k nám ale přišli na udání. Nevím."

Stejně jako Tomáš Kaštánek z policejního prezídia ke všem spekulacím přidává, že zavřeno měli v bunkru výjimečně i o státním svátku kvůli natáčení reklamy. Nikoli kvůli zákazu shora. Jak se Kladenskému deníku podařilo zjistit, v prostorách krytu natáčela reklamu hvězda světového formátu Arnold Schwarzenegger, což byl jistě důvod hodný utajení.

V příštích dnech navštíví pro změnu někdejší vojenský areál v Drnově německá produkce, která zde bude natáčet dokument o studené válce.