„Na místo byli okamžitě povoláni hasiči a policisté 
a celý objekt byl uzavřen," uvedla okresní policejní mluvčí Vendulka Marečková.

Její slova potvrdil i vrchní hasičský inspektor Luboš Kovanda: „Hasiči vyznačili nebezpečnou zónu. Povolaný specialista zajistil a uložil ampule do bezpečné nádoby a odvezl je k laboratornímu zkoumání do Kamenice," popsal situaci na místě vrchní hasičský inspektor.

Ampule v objektu zůstaly jako památka na dobu, kde tam pobývali vojáci. „Jde o chemické látky, které byly užívány za první světové války Německem, yperit a chlorpikrin," uvedl Karel Musil, ředitel Školicího střediska 
a chemické laboratoře Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje.

„V padesátých letech je používala civilní obrana. Veřejnost se učila jejich pach, aby posléze v případě útoku mohla zareagovat. My je teď sbíráme a likvidujeme," dodal Musil

Podle nyní dostupných informací se zřejmě jednalo o cvičné ampule používané právě pro „výuku" veřejnosti. Vše je ale nyní v šetření.

Velitel Městské policie Čáslav Pavel Kratochvíl uvedl, že čáslavská kasárna prohledávána namátkově: „Neprovádíme zde striktní pravidelné kontroly zaměřené právě na tento objekt. Spíš si hlídkující strážník obchází svou svěřenou část města," vysvětlil a dodal, že v noci je bývalý vojenský objekt veřejnosti uzavřen. „Přes den je ale otevřen, sídlí zde totiž firmy," doplnil.

Při nedělním zásahu byla na místě i zdravotnická záchranná služba: „Bylo to jen pro jistotu. K žádnému zranění nedošlo," řekla Tereza Vojtová, mluvčí středočeské záchranné služby.

V pondělí se našly další

Při opětovné prohlídce kasárenského objektu v pondělí odpoledne  policie objevila další ampule: „Čtyři jsme nalezli venku před objektem a jedna byla uvnitř rozbitá," informovala Vendulka Marečková.

Vzápětí popsala, že šlo tentokrát o ampule skleněné a uvnitř byla neznámá látka. „Průběh byl stejný. Na místo byli zavoláni specialisté z Kamenice a ampule si odvezli," dodala.