Úplavicí, která se zde vyskytla už v červnu, se nakazilo několik dětí, které v nájemním objektu kladenského majitele bydlí roky se svými příbuznými. Přestože se nejedná o epidemii a nebyla vyhlášena mimořádná opatření, riziko nákazy úplavicí je pokaždé velmi vysoké.

Podle epidemiologů žádné nové onemocnění úplavicí hlášeno v lokalitě není. Poplašné zprávy se ale šíří rychle a rodiče jsou pochopitelně vystrašení.

Jak starosta Beřovic-Bakova Ladislav Tyle, tak zástupce ředitelky Základní školy v Palackého ulici ve Slaném, kam děti z oblasti nejvíce dojíždějí, byli o výskytu choroby pouze informováni.

Některé děti z rizikové lokality navíc údajně v těchto dnech na výuku ani nedojíždí. Tudíž spíše nehrozí, že by infikovaly žáky cestující autobusem do škol na Slánsku.

Situace není, dle hygieniků, nijak zoufalá, přesto ale například ředitel Dětského domova se školou v Ledcích Roman Pejša už zavedl v zařízení zvýšená hygienická opatření.

Není to dlouho, kdy jeho svěřenec z Bakova onemocněl infekční žloutenkou. Ve statku plném lidí se zákeřná choroba rozšířila mohutně v září 2009. Tehdy bylo hlášeno 17 případů nakažených, přičemž nemoc pronikla i do škol.

Úplavice

V případě úplavice (shigelózy) se jedná výlučně o lidské onemocnění. Nákaza se šíří od jiného člověka přes potraviny nebo pitnou vodu. Přenést mohou infekční materiál na krátkou vzdálenost i mouchy. (Zdroj: Wikipedie)