Na twitteru o tom informovala Záchranná služba Asociace samaritánů ČR Praha-západ s tím, že tito pacienti potřebovali další péči. A s upřesněním, že pacientů s onemocněním dýchací soustavy, jimž se přivolaní záchranáři na místě věnovali, bylo více. „Celkem bylo řešeno 15 malých dětí,“ uvedli samaritáni.

Kongresové centrum Praha, metropolitní asistenční centrum na pomoc Ukrajině, 15. 3. 2022.
Dětí z Ukrajiny je v kraji evidováno 13 tisíc. Dospělých žen o tisíc méně

Na odhalení příčin zdravotních obtíží, z čehož také vyplyne další postup, mají ukázat podrobnější vyšetření. Prvotní dojem zdravotníků záchranné služby naznačuje, že komplikace, jež se rozšířily zejména mezi dětmi, nemá na svědomí koronavirem vyvolávané onemocnění covid-19. Nejspíš by se mohlo jednat o souvislost s nachlazením během strastiplného putování z válkou zmítané Ukrajiny přes hranici s Evropskou unií až do nynějšího působiště v České republice.

Zatímco čtveřice pacientů se zřetelnějším poslechovým nálezem putovala k dalším vyšetřením, v jejichž rámci se zřejmě bude mimo jiné řešit možné podezření na zápal plic, u dalších běženců se onemocnění jevilo mírněji. Cizinci tak dostali doporučení, jaké léky na rýmu a kašel je vhodné pořídit v českých lékárnách.