Hazard ve městechBeroun: neobnovují smlouvy
a platí úplný zákaz nonstopů.

Hořovice: plánuje se jednat o snížení počtu heren v centru města.

Kladno: částečný zákaz videoloterijních terminálů a zákaz propagace.

Kolín: do konce města musí zmizet herny z centra města.

Kutná Hora: omezení venkovního vzhledu herny.

Mělník: platí zákaz heren v blízkosti významných památek.

Mladá Boleslav: na některých adresách neobnovují smlouvy.

Nymburk: zákaz heren v historické části města.

Známe názory našich občanů, ozývá se častá odpověď radních ve středočeských městech. Hazard je podle nich obecně vnímán mezi lidmi negativně, nicméně je to otázka spíše do budoucna.

Kroky jednotlivých radnic se však už liší. Někde nechávají hazardu zcela volné pole působnosti, jinde se snaží hazard alespoň částečně omezit. Nikde však neuvažují o tom, že by hazard zakázali úplně.

Přitom absolutní zákaz hazardu teď visí ve vzduchu v některých městech v jiných krajích, například Chomutově, Ústí nad Labem, ale i v některých částech Prahy. Tato iniciativa však většinou pochází z různých občanských sdružení, jejichž cílem je vyvolání referenda.

Ve Středočeském kraji se k ničemu podobnému neschyluje. „Ne, ve Středočeském kraji žádné referendum nechystáme," potvrzuje předseda občanského sdružení Občané bez hazardu Martin Svoboda, který je iniciátorem petic proti hazardu například v Teplicích, Karlových Varech, ale i v Praze.

Zdá se tedy, že ve středních Čechách žijí lidé s hazardem v poklidu vedle sebe.

Hazard dává peníze i vyvolává obavy

Zajímavý postup zvolili například radní v Kutné Hoře. Tam měl být hazard nejprve úplně zrušen do konce roku 2014, ale nakonec si zastupitelé tak tvrdé řešení rozmysleli. A to zcela. Herny mohou být všude a téměř bez regulací. Jediné omezení se týká jejich vzhledu, na kterém se s provozovateli heren radní bez problémů domluvili. Důvod? Příjem.

„Hazard nám přináší řádově 15 milionů korun, které dáváme na sportovní aktivity," vysvětluje starosta města Ivo Šanc. Anketu ani průzkum mezi obyvateli neprováděli. „Naše poznatky jsou takové, že s hernami není spojená kriminalita. To nám zjišťovala městská policie," komentuje tolerantní přistup Šanc. Zároveň však nevylučuje, že se tématem hazardu v budoucnu ještě budou zabývat.

Podobné je to i v Mladé Boleslavi. Ani zde totiž není hazard nijak výrazně regulován. V tomto případě však má být argumentem strach. Radní se bojí, že by se s nimi provozovatelé automatů či sázkových kanceláří soudili. A také tady se na názor obyvatel nikdo neptal. „Já myslím, že by lidé nesouhlasili, abychom platili sankce v prohraných soudních řízeních," hájí postoj města primátor Raduan Nwelati (ODS).

„Od doby, kdy zákon vstoupil v platnost, zakázalo hazard na svém území zhruba 600 obcí v republice a o žádných žalobách není nic známo," namítá zastupitel Mladé Boleslavi Karel Horčička (ČSSD).

V Mladé Boleslavi je však podle slov primátora vůle hazard postupně vymýtit. Místní vyhláška totiž některé adresy, na kterých byly herny zrušeny, zakazuje znova obnovit. Tímto způsobem snížila Mladá Boleslav počet provozoven ze 75 na 38.

Částečné omezení přineslo úspěch

Na stanovisku neobnovovat znova zaniklé herny se dohodli také v Berouně. Podle starostky města Šárky Endrlové je to rozumná tendence k ubývajícímu počtu heren. V Berouně se však nespokojili jen s čekáním, až herny zmizí samy, a rozhodli se pro absolutní zrušení tazvaných nonstopů.

„V tuto chvíli to pro některé přestalo být zajímavé a skončili sami," pochvaluje si regulaci provozní doby Endrlová s tím, že z města tak zmizely podniky, které představovaly největší problém, a to jak z hlediska veřejného pořádku, tak z pohledu podprahové kriminální činnosti.

Na otázku, zda se pokusili zjistit názor veřejnosti, odpovídá starostka, že hazard je obecně vnímán negativně, tudíž ani nebylo třeba pořádat referendum. Zároveň si však uvědomuje, že je to téma, které bude nutné vyřešit. „Ale až v příštím volebním období," dodává.

Po svém se s hazardem potýkají také v Kladně Stanovili podmínky omezující videoloterijními terminály a zakázali propagaci provozoven. Někteří provozovatelé se na základě této vyhlášky dobrovolně stáhli. Městu se tak podařilo snížit počet heren na 600, což představuje z původního počtu téměř polovinu. Další regulace jsou v přípravách. „Jsou návrhy od totálního povolení k totálnímu omezení," uvádí primátor Kladna Dan Jiránek s tím, že o těchto variantách by mělo zastupitelství jednat v nejbližší době.

Podle něj ale není možné herny zcela zakázat. „Přece jen to nějakou zaměstnanost přináší," argumentuje svůj postoj. Podle něj bude víc snaha najít nějaký kompromis, než hazard ve městě úplně vymýtit. Pokud by se našla na zastupitelství v Kladně shoda, pak by vyhláška mohla platit už od 1. ledna 2015.

Podle Jiránka snaha mluvit s lidmi o hazardu ze strany radnice byla. „Uspořádali jsme debatu v kulturním centru, ale 80 procent lidí, kteří dorazili, byli majitelé heren a jejich přátelé," postěžoval si primátor na nezájem veřejnosti.

Některé herny musí pryč z centra města

Úplné odstranění heren z centra města do konce roku 2014 a regulace zbytku provozoven memorandem, takové je řešení radních v Kolíně, kteří si od tohoto kroku slibují razantní úbytek hazardu ve městě.

Podobně se k problému staví i v Hořovicích na Berounsku. Ani zde však radní nevidí herny v centru města rádi, a plánují jejich počet snížit z jedenácti na polovinu. O zákazu neuvažují. Důvod? „V této chvíli bychom museli řešit i otázku hospod a restaurací, v nichž jsou taky výherní automaty," říká starosta Hořovic Ondřej Vaculík s vysvětlením, že hospodám a restauracím se ve městě nežije snadno. U těchto podniků podle něj ani nevznikl problém rušení veřejného pořádku a nějaké výtržnosti.

V této chvíli radní sedmitisícového města připravují vyhlášku, do níž plánují také zahrnout omezení provozní doby. S provozovateli heren zatím nejednali. „Postavíme je před hotovou věc a budeme čekat na jejich reakce," říká starosta. Před tím však plánuje uspořádat veřejnou diskuzi nad návrhem vyhlášky s obyvateli Hořovic.

Proč se radnice brání tomu, zakázat hazard úplně? Argumenty se většinou neliší. Převládá strach, že se rozmnoží herny na černo a města z toho nakonec žádné peníze mít nebudou. Lepší je podle nich mít herny pod kontrolou.

Na tento argument reagují zastánci nulové tolerance. Herna podle nich není lahev alkoholu předávaná pod mostem za prohibice v USA nebo jako gram pervitinu v psaníčku. Herna je prostor, má dveře, automaty jsou těžké, špatně přenosné, musí tam docházet větší množství lidí, černá herna je proto odhalitelná.

V minulosti se však vyskytly případy, kdy byla herna provozována občanským sdružením. Zvenčí vypadala jako běžná herna, ale přístup do ní měli jen členové sdružení. Proti těmto podnikům má však právo policie zakročit.

ANDREA KARLÍKOVÁ