Na novelu zákona o obecní policii, která platí od ledna 2009, tedy už šest let, doplatí na Mladoboleslavsku dva strážníci. Jejich velitelé se k tomuto podle nich nesmyslnému nařízení staví jednoznačně kriticky.

„Ano, jeden strážník po dvaceti letech služby bude muset na konci letošního roku odejít. Hledá si místo mimo státní správu a samosprávu," potvrdil informaci Tomáš Kypta, ředitel mladoboleslavské městské policie, který tak přijde o zkušeného člena.

Jeho podřízený sedmkrát, vždy po třech letech, skládal úspěšně znalostní zkoušku před komisí ministerstva vnitra. To patří ale ke koloritu všech strážníků. „Maturita je dobrá věc, ale nenahradí dvacet let praxe, vědomosti získané školením a pravidelně prověřované před komisí," naznačuje Tomáš Kypta, co si o novele myslí.

Strážník zná zákony i vyhlášky

Na něm teď bude vybrat spolehlivého nástupce, který se tomu, jenž na konci roku svleče uniformu, bude rovnat. „Strážník, který opouští naše řady, patřil a stále patří mezi nejlepší, pracuje bez jakýchkoli problémů s naprostou znalostí všech potřebných zákonů a vyhlášek nutných pro řádný výkon povolání," pochválil podřízeného ředitel boleslavské městské policie.

Podle něj je téměř holý nesmysl nenahradit v zákoně maturitu dvacetiletou praxí, kterou navíc podtrhuje mnoho profesních zkoušek.

Ne všichni strážníci, kteří působí u městské policie, nastupovali s maturitním vysvědčením v kapse. Patnáct z nich si vzdělání dodělalo, někteří dokonce již před více než deseti lety, kdy jim povinnost ještě neukládal zákon.

O bezpečnost obyvatel v Mladé Boleslavi se v současné době stará třiapadesát strážníků. V loňském roce na vlastní žádost odešli dva z nich. Třetí po dlouhodobé nemoci přestal splňovat předepsanou zdravotní způsobilost a tím přišel o jednu zákonnou podmínku, která je stanovena zákonem. Tři strážnice se navíc vrátily z rodičovské dovolené.

O jednoho uniformovaného přijdou kvůli nedoplněnému vzdělání také na služebně v Bakově nad Jizerou. „Jako velitele mě tato situace mrzí o to více, že přijdu o zkušeného strážníka s velmi dobrou místní znalostí," hodnotí dopad Aleš Konývka, ředitel bakovských strážníků.

Kurz je jen začátek

Výchova nového není podle něj jednoduchou záležitostí: „Absolvování základního kurzu spojeného s přezkoušením znalostí je pouze začátkem dlouhodobého procesu. Skutečným profesionálem se stává až po několika letech služby, ačkoliv se po celou dobu práce neustále vzdělává a získává cenné zkušenosti," konstatoval Aleš Konývka s tím, že na veřejný pořádek ve městě dohlíží stále ještě čtyři strážníci.

V Mnichově Hradišti se s koncem roku nic nezmění. Pokud se nestane žádná neočekávaná situace, sloužit zde bude stále deset strážníků.

„Všichni, kterých se neúplné vzdělání týkalo, si maturitu zařídili s předstihem. Nebyli z toho pochopitelně nadšení, ale věděli, že pokud tuto práci chtějí dělat, musí se s tím vypořádat," dodává za hradišťskou městskou policii František Rameš.

Člověka hodnotí podle toho, co umí, jak se chová a ne podle dosaženého vzdělání. I strážník bez maturity může svou práci dělat dobře a odpovědně.

Čtěte také: Strážníci bez maturity si budou muset hledat jiné zaměstnání