Jako první kraj podpořil sbírku, kterou vyhlásila Charita Česká republika, spolupracující s Charitou Ukrajina jakožto dlouhodobým partnerem. S tím, že peníze budou využity na okamžitou pomoc obyvatelům zasažených oblastí při zajišťování základních potřeb jako jsou dodávky vody, potravin či obstarání nouzového přístřeší; chybět však nemá ani psychologická pomoc.

Očekává se, že rostoucí napětí prohloubí humanitární krizi nejen v oblastech zasažených přímo válečnou situací či bojovými operacemi, ale mohlo by přibývat i uprchlíků z dalších oblastí; mimo přímou válečnou zónu. Na sociálních sítích kraj upozornil také na další sbírková konta ve prospěch Ukrajiny. Připomíná, že pomáhají i Člověk v tísni, ADRA nebo Paměť národa – a Český červený kříž pošle na Ukrajinu auta, stany či chirurgické sady.

Hejtmanka Petra Pecková (STAN) se na twitteru jednoznačně přihlásila k jednoznačné podpoře Ukrajiny. Uvedla, že již před několika dny představitelé kraje poslali dopis partnerům v Kyjevské oblasti, v němž nejen vyslovují podporu, ale také nabízejí pomoc. „Spolupráci s Ruskem nemáme. Smlouvu s Běloruskem jsme vypověděli před několika měsíci,“ konstatovala Pecková.

Krajský úřad, který na svém webu zveřejňuje uzavřená memoranda o spolupráci a partnerství, už neeviduje platné dokumenty o vazbách na některé regiony v této části světa. Někdejší představitelé hejtmanství jich v minulosti podepsali několik. Byť tato partnerství byla jen formální a dá se říci „vyhaslá“, papírovými přáteli Středočeského kraje se v minulosti staly Moskevská oblast a Astrachaňská oblast z Ruska; v Bělorusku pak Grodenská oblast. Současná koalice vládnoucí kraji již po svém nástupu ohlásila, že zahraniční partnerství středních Čech podrobí inventuře a revizi.

Aktuální situaci na twitteru komentovala i někdejší hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). „Začala válka v Evropě, začala zkouška jednoty pro státy Evropské unie. Pro ukrajinské obyvatelstvo začalo těžké období. Jsme s vámi,“ uvedla mimo jiné.