I kdyby napodruhé zastupitelstvo v Tuřanech sestavili, narušené vztahy se v obci narovnají asi jen stěží.

V Tuřanech, pod které spadá také Byseň, šly do voleb celkem dva subjekty. Tuřanské sdružení 2014 vedl dosavadní starosta Jiří Janouch. Soupeřem ve volbách mu bylo uskupení Za lepší Tuřany a Byseň s lídrem Jiřím Pospíšilem. Přestože oba volební týmy dostaly od lidí téměř vyrovnaný počet hlasů, vítězem může být jen jeden.

Tuřanské sdružení dostalo důvěru 49,90 procenta voličů, Za lepší Tuřany a Byseň dokonce 50,10 procenta voličů. Poražení prohru neunesli a odstoupili. Jak vysvětlil dosavadní starosta a lídr kandidátky Jiří Janouch, jejich lidé tak prý učinili pro neregulérnost voleb. Více se k záležitosti však vyjadřovat nechtěl.

Jak se Kladenskému deníku podařilo přímo v obci zjistit, údajně měly být ve vsi přemlouvány a podpláceny osoby, které by jinak ani k volbám nešly, aby daly hlasy druhé straně. Zda je to pravda, se ale neví. Důkazy o tom, že volby byly zmanipulované neexistují a tvrzení by neobstálo ani u soudu. Tuřanští proto chtějí raději volby nové, na které si lépe dohlédnou.

Jedna dvanáctina rozpočtu každý měsíc

Ať tak či tak, obec musí nějakým způsobem fungovat, zajistit základní věci pro občany a vystačit každý měsíc s jednou dvanáctinou rozpočtu, jak ukládá zákon. Neblahý dopad na místní má skutečnost, že se například nezačne s plánovanou přístavbou podkroví nad obecním úřadem.

„Je to akce za tři a půl milionu korun, která měla být z velké části podpořena evropskou dotací, ale protože se to zastupitelům ze sdružení Za lepší Tuřany a Byseň nezamlouvá, pouštět se do toho sami nebudeme. Všechno mělo být hotové na jaře. V Patře jsme zamýšleli vybudovat multifunkční sál, který Tuřany potřebují, to ale nyní padá," řekl dosavadní starosta Jiří Janouch.

Kvůli odkladu Tuřanští na tuto evropskou dotaci posléze už nejspíš nedosáhnou. Ze svého by přístavbu budovali jen stěží, jelikož se roční rozpočet obce pohybuje kolem šesti milionů korun. Navíc budou od Nového roku až do voleb fungovat jen podle rozpočtového provizoria.

Z problematických nájemníků radost nemají

Jak se Kladenskému deníku podařilo zjistit, vítězové podzimních voleb by v patře nad úřadem raději viděli nejméně dva sociální byty, na jejichž výstavbu bude přispívat stát. Z dlouhodobého hlediska z toho mají někteří místní obavy.

„Všichni se tady známe a rádi svoje lidi podpoříme, že bychom ale byli nadšení z toho, že se k nám jednou nastěhují nějací problematičtí nájemníci, kteří nebudou mít ani na nájem, z toho tedy radost nemáme.

Kdyby ty byty byly jako záloha pro případ, že někdo místní vyhoří, bude potřeba byt pro učitele nebo se kdokoli dostane do tíživé životní situace, to prosím, ale jinak se nám to vážně nezamlouvá," řekla žena z obce.

Podle slov Jiřího Pospíšilabude lépe místo multifunkčního sálu postavit v podkroví sociální bydlení, které je dáno ze zákona. „Nevím, kdo by sál užíval? Senioři mají možnost se scházet na zahradě mateřské školy a není třeba je vozit výtahem do podkroví nad úřadem, kde bude v létě čtyřicet stupňů," vyjádřil se Pospíšil.

Jediné dva spolky jsou s obcí ve sporu

Obec, dle něj, vystačí s prostory v restauraci U Jezírka nebo ve škole. „Možností je více. Jediné spolky, které v Tuřanech jsou, ať už je to Sokol nebo sdružení Hejkal, jsou s obcí ve sporu.

Takže je to složité. Sokol nedostal dotaci na kabiny jen proto, že se to jedné osobě na úřadu nelíbilo. Nevím, pro koho chtějí sál nad úřadem budovat a jako taneční by se používat nedal," dodává oponent.

„V pondělí máme schůzi. Po našich předchůdcích požadujeme hlavně doklady, které nám nechtějí předložit, i když máme z ministerstva přípis, že jsou povinni nám je dát," dodal lídr sdružení Za lepší Tuřany a Byseň.

Jak dosavadní spory mezi volenými zástupci dopadnou, ukáže čas. Už předem je zřejmé, že se znepřátelené tábory stěží dohodnou. Tuřanským nezbývá, než doufat v nové volby, které je snad posunou dopředu.